fot. Region Gdański NSZZ „Solidarność”
24 kwietnia br. pracownicy Morza Bałtyckiego, właściciele kutrów, którzy uprawiają wędkarstwo rekreacyjne oraz po części komercyjne, łowiący przy pomocy sieci, włoków i wędek morskich zrzeszeni w NSZZ „Solidarność”, półtorej godziny blokowali dojazd i wyjazd z największego terminala kontenerowego nad Bałtykiem Baltic Hub Container Terminal. Bronili już nie miejsc pracy, bo te bezpowrotnie utracili. Chcą realizacji porozumienia zawartego z nimi przed trzema laty przez rząd, reprezentowany przez Marka Gróbarczyka, szefa ówczesnego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (2015–20). Wylądowało gdzieś na dnie ministerialnej szuflady. Ich desperacja rośnie.
Po wprowadzeniu embarga na połowy dorsza oraz łososia i w perspektywie budowy farm wiatrowych na Bałtyku – rybackie miejsca pracy i ich kutry są nie do uratowania. Rybacy domagają się odszkodowania, które umożliwi stworzenie nowych miejsc pracy, a przynajmniej spłatę zaciągniętych na zakup kutrów i łodzi kredytów.
Miejsce protestu, czyli wjazd do Baltic Hub Container Terminal (DCT) przy ul. Kontenerowej w Gdańsku nie było przypadkowe. Protest odbił się echem i przyniósł spore wyzwania dla logistyki portowej. Od 2019 r. terminal należy do PSA International Ptd Ltd, Polski Fundusz Rozwoju (Skarb Państwa) i IFM Global Infrastructure Fund.
Tuż przed protestem wysłany został ze stolicy sygnał pojednawczy do Krzysztofa Dośli, przewodniczącego ZRG NSZZ „S” o gotowości przystąpienia do rozmów po trzech latach. Przewodniczący – człowiek dialogu, zaproponował pierwszy piątek maja. Od oceny efektów spotkania i powagi przedstawionych przez rząd propozycji związkowcy uzależniają dalsze formy protestu lub jego zaniechanie. Mają nadzieję, że tym razem odpowiedzialni za gospodarkę morską podejdą do ich postulatów poważnie i przede wszystkim zrealizują podpisane przed ponad trzema laty porozumienie.
Pikietę obstawiało kompania funkcjonariuszu prewencji policji. Jak nas zapewnili dowodzący akcją – z troski o bezpieczeństwo. Związkowcy, jak i kierowcy zachowali się spokojnie i powściągliwie. Obyło się bez aktów nawet słownej agresji – bo w takich sytuacjach napięcie jest czymś normalnym. Były za to związkowe trąbki, gwizdki oraz sygnały solidarności m.in. ze strony maszynistów, prowadzących składy kontenerowe.
Kalendarium rozmów z rządem w sprawie postulatów Pracowników Morza Bałtyckiego
5 maja 2022 r. – spotkanie z wiceministrem rolnictwa Krzysztofem Cieciurą w Warszawie.
14 czerwca 2022 r. – spotkanie z wicepremierem Jackiem Sasinem, ministrem aktywów państwowych w Warszawie.
29 lipca 2022 r. – Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „S” w Warszawie rozmawiał ostatni raz na temat sytuacji rybaków, zajmujących się rybactwem rekreacyjnym z Markiem Gróbarczykiem, po tej dacie jego rządowy telefon zamilkł.
31 sierpnia 2022 r. – Krzysztof Dośla rozmawiał wraz z członkami Komisji Międzyzakładowej Pracowników Morza Bałtyckiego NSZZ „Solidarność” rozmawiał na temat niezrealizowanego porozumienia z premierem Mateuszem Morawieckim.
15 września 2022 r. – miało miejsce spotkanie w Gdańsku z wiceministrem infrastruktury Grzegorzem Witkowskim, a w telekonferencji (w tym samym czasie) brał udział Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych.
22 września 2022 r. – Krzysztof Dośla i związkowcy–rybacy spotkali się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wiceministrem Grzegorzem Witkowskim, wiceministrem finansów Piotrem Patkowskim, wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofem Cieciórą i przedstawicielami Ministerstwa Aktywów Państwowych.
5 października 2022 r. – w Warszawie związkowcy m.in. Krzysztof Dośla mieli okazję spotkać się i rozmawiać ponownie z premierem Mateuszem Morawieckim. Tego samego dnia miało miejsce spotkanie z wiceministrem aktywów państwowych Andrzejem Śliwką i wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofem Cieciórą. wiceministrem infrastruktury Grzegorzem Witkowskim i wiceministrem finansów Piotrem Patkowskim.
8 lutego 2023 r. – związkowcy z NSZZ „Solidarność” spotkali się z wicepremierem Jackiem Sasinem i wiceministrem Andrzejem Śliwką by omówić brak realizacji porozumienia.
Najpewniej 5 maja br. będzie miało miejsce spotkanie w Warszawie z Markiem Gróbarczykiem.
Region Gdański NSZZ „Solidarność”