30-lecie Volkswagen Poznań. Piotr Olbryś: Nasza organizacja związkowa jest największą w polskim przemyśle

• poniedziałek, 24 Kwietnia 2023
  • Branże

– To dzięki tak wspaniałej załodze, ich kompetencjom i zaangażowaniu Volkswagen Poznań składa się z 4 zakładów. W roku jubileuszu 30-lecia Volkswagena w Poznaniu powstaje pytanie o przyszłość, o to, jak będą wyglądały kolejne jubileusze. Tylko razem – załoga, przedstawiciele przedsiębiorstwa i pracowników – są w stanie ją zabezpieczyć – podkreślał Piotr Olbryś, przewodniczący Solidarności w Volkswagen Poznań w czasie konferencji prasowej.

W piątek 21 kwietnia br. z okazji 30-lecia powstania Volkswagen Poznań w siedzibie poznańskiego zakładu odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli Dietmar Mnich, prezes zarządu Volkswagen Poznań, członkinie zarządu Agnieszka Olenderek i Jolanta Musielak oraz Piotr Olbryś, przewodniczący OM NSZZ „Solidarność” Volkswagen Poznań.

– Zaczynaliśmy od czynności montażowych i hali po zakładach Polmo Poznań, zatrudniając początkowo 48 pracowników, by przez trzydzieści lat dojść do pozycji największego producenta samochodów w Polsce skupiającego cztery zakłady produkcyjne w trzech lokalizacjach – Poznaniu, Swarzędzu i w Białężycach koło Wrześni, w których znajduje zatrudnienie 9,5 tys. osób. Trzydzieste urodziny są okazją do ujawnienia planów na przyszłość. Firma zapewnia, że nie poprzestanie na dotychczasowych osiągnięciach, będzie się rozwijać i inwestować w załogę – ta także będzie się powiększać – zapewniał prezes zarządu Volkswagen Poznań.

Dietmar Mnich podkreślał przy tym, że przyszłość leży w elektromobilności i pojazdach autonomicznych, a firma inwestuje w rozwój odnawialnych źródeł energii, by produkcja samochodów stała się bezemisyjna.

Z kolei wybrany w tym roku ponownie na funkcję przewodniczącego „S” w Volkswagen Poznań Piotr Olbryś wskazywał, że za sukcesami firmy stoją pracownicy i dobra współpraca pomiędzy pracodawcą a związkiem zawodowym Solidarność.

– 30-lecie Volkswagen Poznań to jednocześnie 30-lecie działającej w nim organizacji związkowej, reprezentacji pracowników NSZZ „Solidarność”. Historie te przenikają się ze sobą każdego dnia pracy i są zapisane na różnych stronach tych samych kart. Są to karty współdecydowania i współodpowiedzialności. Ostatecznie zabezpieczają one pracowników i konkurencyjność przedsiębiorstwa. W takim modelu można nie tylko tworzyć nowe, atrakcyjne miejsca pracy, ale także wspólnie i razem pokonywać wszelkie kryzysy. Takie podejście doprowadziło tę organizację do tego, że obecnie jest największą w polskim przemyśle. To dzięki tak wspaniałej załodze, ich kompetencjom i zaangażowaniu Volkswagen Poznań składa się z 4 zakładów. W roku jubileuszu 30-lecia Volkswagena w Poznaniu powstaje pytanie o przyszłość, o to, jak będą wyglądały kolejne jubileusze. Tylko razem – załoga, przedstawiciele przedsiębiorstwa i pracowników – są w stanie ją zabezpieczyć – zaznaczył Piotr Olbryś, przewodniczący Solidarności w Volkswagen Poznań.

Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” w Volkswagen Poznań zrzesza 6000 pracowników. W tym roku z taśm produkcyjnych poznańskiego Volkswagena zjechał czteromilionowy samochód.

źródło: tysol.pl / gloswielkopolski.pl