Wszczęto spór zbiorowy w czterech zakładach producenta słodyczy Mondelez

• wtorek, 18 Kwietnia 2023
  • Branże

fot. pixabay

W dniu 12 kwietnia br. w czterech z ośmiu fabryk Mondelez w Polsce wszczęto spór zbiorowy.

Przez miesiąc trwały negocjacje pomiędzy organizacjami związkowymi i dyrekcjami we wszystkich zakładach należących do koncernu Mondelez. Pomimo licznych spotkań i intensywnych rozmów, nie zdołano osiągnąć porozumienia w czterech z nich.

Kierujący firmami swoją nieustępliwą postawę tłumaczą wysokimi kosztami produkcji i koniecznością ich zmniejszenia.

Ze strony pracodawcy nie przedstawiono akceptowalnych dla związkowców form zmniejszenia kosztów produkcji. Propozycje pracodawców dotyczyły wprowadzenia zmian w regulaminach pracy i wynagradzania, które byłyby niekorzystne dla pracowników.

Nieprzejednana postawa firmy spowodowała wszczęcie przez związki zawodowe sporu zbiorowego. Nastąpiło to w dniu 12 kwietnia. Stan jest wyjątkowy, ponieważ spór dotyczy czterech z ośmiu fabryk Mondelez w Polsce: Jankowic, Bielan Wrocławskich i dwóch zakładów w Skarbimierzu.

Liderzy związkowi relacjonują, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i trudno dziś prognozować jej rozwój. „Liczymy jednak na to, że znajdą się rozwiązania pozwalające podjąć satysfakcjonujące decyzje dla stron sporu” – podkreślają.

Firma Mondelez, światowy producent słodyczy i przekąsek bardzo dobrze się rozwija, co wielokrotnie podkreślały dyrekcje firm.

Tylko w zeszłym roku powiększyła się o zakład w Tomaszowie Mazowieckim, produkujący rogale 7Days (poprzednio Chipita).

Tysol.pl / ej mkk