Solidarność zapowiada pikietę pod ZPS „Karolina”. „W zakładzie systematycznie nęka się związki zawodowe”

• czwartek, 13 Kwietnia 2023
  • Branże

fot. Komisja Zakładowa NSZZ „S” przy ZPS „Karolina”

W dniu 24 kwietnia o godzinie 13 pod Zakładem Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej ul. Wolności 4 odbędzie się pikieta Solidarności w obronie praw pracowniczych i związkowych.

Solidarność chce zaprotestować przeciw „antyzwiązkowej postawy pracodawcy” w Zakładzie Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej, w której kobiety stanowią ponad 80 proc. załogi.

– Nie ma zgody na deptanie godności pracowników ZPS Karolina. Zakład, który przez lata był chlubą tego miasta i regionu, jest przez nowego właściciela systematycznie niszczony. Rosnące ceny gazu nie usprawiedliwiają pracy w warunkach z XIX wieku. Zimą pracowaliśmy w nieogrzanych halach, a warunki sanitarne urągały ludzkiej godności. Skoro o godności mowa, to warto wspomnieć, że w zakładzie systematycznie nęka się związki zawodowe – podkreśla tamtejsza Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” przy ZPS KAROLINA.

– Bez ogródek trzeba jasno powiedzieć, że miejsce pracy całych rodzin tu zamieszkałych jest w niebezpieczeństwie. W imię doraźnych zysków i pod płaszczykiem racjonalnej, ekonomicznej oszczędności w najbliższym czasie zakład może przestać istnieć! – alarmują związkowcy z „S”.

Solidarność skarży się na antypracownicze i antyzwiązkowe działania kierownictwa firmy, takie jak wypowiedzenie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, który w ZPS ” Karolina” obowiązywał od 1995 roku.

Ponadto w listopadzie ubiegłego roku doszło w zakładzie do znacznego opóźnienia wypłaty pensji pracownikom.

W tym roku, 8 marca Ireneusz Besser, przewodniczący zakładowej Solidarności za chęć wręczenia prezentu na Dzień Kobiet został ukarany naganą.

O nieprzestrzeganiu prawa pracy świadczą również kontrole PIP, po których pracodawca został ukarany. „W całej historii Karoliny nie było sytuacji, żeby PIP kontrolował zakład trzykrotnie” – wskazała zakładowa Solidarność.

Związkowcy przypomnieli również, że zatrudnienie w firmie po przejęciu większości udziałów przez HM Investment spadło o około 30 proc., czyli około 150 pracowników.

W stanowisku Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „S” możemy przeczytać, że w ZPS „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej „nieprzestrzegane notorycznie są warunki BHP” a „pracownicy zmuszani są do zmiany warunków pracy (np. 10-dniowa ciągła praca nocna, niskie temperatury, niedogrzane pomieszczenia).

Z tych powodów 24 kwietnia o godzinie 13 pod Zakładem Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej ul. Wolności 4 odbędzie się pikieta Solidarności w obronie praw pracowniczych i związkowych.

Tysol.pl