Świętokrzyska Solidarność apeluje o jasne deklaracje dotyczące dalszego funkcjonowania OSM Końskie

• środa, 05 Kwietnia 2023
  • Branże

fot. pixabay

„Niepokoje pracowników Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Końskich a także doniesienia medialne dotyczące planów sprzedaży tej firmy domagają się jasnych wyjaśnień” – piszą członkowie Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” we wczoraj przyjętym stanowisku.

„Dzierżawa zorganizowanej części przedsiębiorstwa przez Grupę Polmlek a w konsekwencji zakup majątku spółdzielni przez tę Grupę (wg Portal Spożywczy z dn. 27.03.2023) wymaga dla porządku społecznego i prawnego klarownych deklaracji co do dalszego istnienia koneckiego przedsiębiorstwa, zatrudnionych tam pracowników i zabezpieczenia interesów dotychczasowych dostawców mleka – lokalnych rolników” – przekonują autorzy stanowiska.

Ich zdaniem dodatkowe niepokoje dotyczą braku wypełnienia przez obecnego i przyszłego pracodawcę dyspozycji zawartych w Kodeksie Pracy (art.231) dotyczących poinformowania pracowników a w ich imieniu – związków zawodowych o „przyczynach (zmiany właściciela), prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla pracowników”.

„Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” w trosce o pokój społeczny, apeluje do obu stron transakcji (OSM w Końskich i Grupy Polmlek) o jasne stanowisko w tych sprawach w drodze dialogu społecznego, przy udziale związków zawodowych.

Jednocześnie, Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” wystąpi do odpowiednich organów państwowych o monitoring i nadzór nad zasygnalizowaną transakcją, deklarując pomoc prawną i logistyczną dla pracowników zatrudnionych w OSM Końskie” – czytamy w stanowisku Prezydium ZR Świętokrzyskiego NSZZ „S”.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Końskich powstała w 1957 roku. Obecnie Spółdzielnia skupuje i przetwarza blisko 81 milionów litrów mleka rocznie. Nowoczesną bazę stanowią dwa duże, dobrze wyposażone obiekty produkcyjne: proszkownia mleka i zakład miejski. Tradycyjnymi odbiorcami proszku, mlecznego, który m.in. wytwarza się zw zakładzie, są takie kraje jak: Holandia, Niemcy, Brazylia, Argentyna, Meksyk, Egipt, Algieria. Na rynku krajowym OSM słynie z mleka spożywczego znanego pod marką koneckie.

Tysol.pl