Zbliża się finał konkursu wiedzy o prawie pracy, bhp i działalności PIP oraz o historii pacyfikacji kopalni „Wujek”

• wtorek, 11 Kwietnia 2023
  • Regiony

Piotr Kalbron, okręgowy inspektor pracy w Katowicach podczas ubiegłorocznego finału konkursu
fot. Klaudia Cieplinska

Z inicjatywy Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach Piotra Kalbrona dnia 21 kwietnia 2023 r. w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach odbędzie się finał kolejnej, już piątej edycji konkursu wiedzy o prawie pracy, bhp i działalności Państwowej Inspekcji Pracy oraz o historii pacyfikacji kopalni „Wujek”. „Tygodnik Solidarność” objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Partnerem konkursu jest Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

W zmaganiach udział weźmie 14 uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa śląskiego, wyłonionych w etapach szkolnych. Ich zadaniem będzie rozwiązanie dwóch testów – z zakresu prawa pracy, technicznego bezpieczeństwa pracy, ergonomii, psychologii pracy, ppoż. i działalności Państwowej Inspekcji Pracy oraz ze znajomości historii pacyfikacji kopalni „Wujek”.

Popularyzują wiedzę o PIP

Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy na temat działalności Państwowej Inspekcji Pracy, prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kształtowanie odpowiedzialności obywatelskiej i postaw patriotycznych wśród młodzieży poprzez popularyzowanie wiedzy na tematy związane z historią narodowo-niepodległościową Polski, w tym z wydarzeniami dotyczącymi województwa śląskiego.

W poprzednich czterech edycjach konkursu tematami przewodnimi, prócz prawa pracy, bhp i działalności Państwowej Inspekcji Pracy, były: historia Porozumień Sierpniowych, historia Powstań Śląskich, historia powstania NSZZ „Solidarność” oraz historia Żołnierzy Wyklętych.

Honorowy patronat nad konkursem objął Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda oraz Poseł na Sejm RP Wojciech Szarama.

źródło: tysol.pl