Ostatnia prosta. Trwają wybory w organizacjach zakładowych Solidarności

• poniedziałek, 20 Marca 2023
  • Regiony

fot. Region Małopolski NSZZ „Solidarność”

Dobiegają końca wybory „S” w organizacjach zakładowych. Do 31 marca związkowcy będą wybierać władze podstawowych jednostek organizacyjnych Solidarności, delegatów na walne zebranie delegatów regionu, delegatów na walne zebranie branżowej jednostki organizacyjnej Związku, w tym delegatów na walne zebranie krajowej jednostki branżowej Związku lub kongres krajowego sekretariatu branżowego.

Wybory w Regionie Dolny Śląsk

W sobotę, 18 marca odbyło się Walne Zebranie Delegatów NSZZ “Solidarność” MPK Wrocław. W sali konferencyjnej im. Tomasza Surowca w zajezdni przy ul. Obornickiej delegaci na kolejną kadencję wybrali dotychczasowego przewodniczącego KM Marka Marcinkowskiego.

Podczas zebrania szczególnie uhonorowany został Marek Kapciuch. Uczestnik sierpniowego strajku z 1980 r. otrzymał od przewodniczącego Zarządu Regionu dolnośląskiej Solidarności Kazimierza Kimso statuetkę Solidariusza, a od prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka medal Merito de Wratislavia.

Z kolei w Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ “Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania Wrocław-Krzyki przewodniczącą ponownie została Krystyna Kochan.

Ponadto wybory odbyły się w Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Pracowników Oświaty i Wychowania Wrocław-Wyspa. Tam zebrani delegaci na przewodniczącą swojej organizacji ponownie wybrali Magdalenę Wójcik-Standio.

Natomiast na przewodniczącego NSZZ “Solidarność” w PKP Energetyka Zakład Dolnośląski Wrocław wybrany został Mirosław Rzepka (na zdjęciu pierwszy z lewej). Był on jedynym kandydatem na to stanowisko. Zakładowe Zebranie Delegatów odbyło się w sali wrocławskiego NOT-u w piątek 17 marca.

Wybory w Regionie Częstochowskim

W dniu 16 marca 2023 r. Marek Noszczyk został wybrany ponownie, jednomyślnie, przewodniczącym Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Oświaty NSZZ „Solidarność” nr 2.

Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej będzie również – wraz ze Sławomirą Musiał – reprezentował organizację na WZD Regionu.

Ponadto w ostatnich dniach ponownie wybrano na przewodniczącą MOZO nr 3 Marię Sałatę, która także wraz z Urszulą Olesiak została delegatem na WZD Regionu.

Ponadto, ponownie wybrano na funkcję przewodniczego Komisji Zakładowej na UJD Jerzego Zdańskiego (będzie również delegatem do Krajowej Sekcji Nauki).

Kolejną kadencję będzie także pełnić Katarzyna Dziuba w Komisji Zakładowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

Solidarność Małopolska wybiera

W dniu 15 marca obradowało Zakładowe Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Linii Kolejowych w Nowym Sączu, gdzie przewodniczącym Komisji Zakładowej został Roman Piotrowski.

Dwa dni później, 17 marca, obradowało się w komorze „Haluszka” Międzyzakładowe Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” przy Kopalni Soli „Wieliczka”.

Spotkanie rozpoczęło się od udziału w mszy św. odprawionej w podziemnej kaplicy św. Jana odprawionej przez ks. dra Wojciecha Olszowskiego, proboszcza parafii św. Klemensa w Wieliczce. Kapłan ten za swe zasługi dla „Solidarności” przed rozpoczęciem obrad został uhonorowany medalem i dyplomem Związku upamiętniającym 40-lecie „Solidarności”. Kapłan otrzymał także Bartę Górniczą.

Bartę Górniczą otrzymał także przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego Związku Adam Lach.

Przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej wybrany został dotychczasowy przewodniczący Adam Gawlik.

Wybory w Regionie Zagłębie Miedziowe

W dniu 18 marca odbyły się wybory władz Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń PeBeKa S.A, gdzie przewodniczącym Komisji Zakładowej został wybrany Jarosław Pietrykowski.

Dwa dni wcześniej, 16 marca odbyły się wybory władz Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych Cuprum w Lubinie. Tutaj przewodniczącą Komisji Zakładowej została wybrana Agnieszka Faluta.

Z kolei 15 marca odbyły się wybory władz Organizacji Zakładowej Mercus Logistyka sp. z o.o. w Polkowicach, gdzie na funkcję przewodniczącej Komisji Zakładowej wybrano Annę Stępień.

Tysol.pl