Małopolska Solidarność oddała hołd Żołnierzom Wyklętym

• czwartek, 02 Marca 2023
  • Regiony

fot. Region Małopolski NSZZ „Solidarność”

W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca w Krakowie odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy bohatersko stawiali opór sowietyzacji Polski. Hołd bohaterom oddali członkowie małopolskiej Solidarności.

Tego dnia, w katedrze na Wawelu odbyła się Msza Święta, której przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Następnie pochód prowadzony przez banderię konną i orkiestrę wojskową pomaszerował przez Rynek Główny do Galerii Wielkich Polaków w parku im. dra Jordana.

W trakcie odbywających się tam uroczystości, wojewoda małopolski Łukasz Kmita podkreślał, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to „święto tych wszystkich, którzy walczyli o prawdziwie wolną Polskę, którzy gotowi byli się sprzeciwić komunistycznym władzom, a represje, często także dramaty związane ze śmiercią, nie były dla nich straszne”.

O skali oporu i bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych przypomniał zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie dr Michał Wenklar. – Było ich około 180 tysięcy. Tych, którzy przewinęli się przez wszystkie organizacje podziemne. Około 20 tysięcy to leśni partyzanci, którzy z bronią w ręku walczyli z komunistycznym aparatem represji. Kraków i Małopolska odgrywają na mapie powojennego podziemia ważną rolę. Tutaj szczególnie mocna była najważniejsza organizacja poakowskiego podziemia – Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość – mówił do zebranych dr Wenklar.

Następnie duszpasterz środowisk kombatanckich o. Jerzy Pająk poprowadził modlitwę w intencji Żołnierzy Wyklętych.

Na koniec odczytano Apel Pamięci, oddano salwę honorową i złożono wieńce oraz kwiaty pod popiersiami bohaterów.

Delegacja Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” złożyła kwiaty pod popiersiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona Związku.

Tysol.pl