fot. pixabay.com
23 marca zakończył się pierwszy spór zbiorowy w służbach mundurowych, który był efektem braku przeprowadzenia konsultacji społecznych z Solidarnością w grudniu 2021 roku – informują przedstawiciele Sekcji Krajowej Służby Więziennej NSZZ „S”.
– Udało się zakończyć spór zbiorowy, w który Solidarność Służby Więziennej weszła w 2021 roku. Wówczas dzielone były środki z funduszu motywacyjnego. To były duże środki. Uznaliśmy wtedy, że nie było właściwych, szczegółowych konsultacji społecznych dotyczących podziału tych pieniędzy – mówi Andrzej Kołodziejski, przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „S”.
Związkowcy z Służby Więziennej informują, że w toku prowadzonych mediacji przez Panią mediator Magdalenę Stalpińską wyznaczoną przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w dniu 23 marca doszło do podpisania porozumienia, którego skutkiem jest zakończenie sporu zbiorowego.
– W toku prowadzonych mediacji stwierdziliśmy, że pójdziemy w stronę porozumienia dotyczącego sformalizowania procesu konsultacji społecznych z pracodawcą. Porozumienie dotyczy wszystkich jednostek Służby Więziennej w Polsce, czyli Centralnego Zarządu Służby Więziennej, Okręgowych Inspektoratów Służby Więziennej, Zakładów Karnych i Aresztów Śledczych – dodaje Andrzej Kołodziejski.
Nagrody dla 300 funkcjonariuszy i pracowników
„Należy podkreślić, że w wyniku wejścia w spór zbiorowy w 2021 roku przez naszą organizację, około 300 funkcjonariuszy i pracowników otrzymało nagrody, co więcej, POROZUMIENIE w szczegółowy sposób określa jak powinny wyglądać konsultacje (pracodawca – związek zawodowy) od strony formalnej na każdym poziomie struktury służby. Porozumienie w swej istocie nakłada obowiązki zarówno na pracodawcę jak i organizację związkową”– przekazują związkowcy.
– Byliśmy zdecydowani na przekazanie sporu zbiorowego do arbitrażu. Jednak udało się dojść do porozumienia, które kończy ten spór zbiorowy – mówi przewodniczący KSSW NSZZ „S”.
więcej na: www.tysol.pl