Podwyżki wynagrodzeń w Alstom Konstal w Chorzowie

• Branże

fot. materiały prasowe Alstom Konstal

fot. materiały prasowe Alstom Konstal

Wynagrodzenia pracowników Alstom Konstal w Chorzowie wzrosną od kwietnia o 800 zł brutto. Podwyżka w tej wysokości obejmuje wzrost stawek zasadniczych oraz miesięcznej premii regulaminowej wynoszącej 10 proc. Porozumienie płacowe zakładowe organizacje związkowe podpisały z pracodawcą 23 marca.
– Ze względu na bardzo wysoką inflację domagaliśmy się większych podwyżek, ale podczas negocjacji musieliśmy zweryfikować nasze oczekiwania i dopasować je do możliwości pracodawcy oraz wziąć pod uwagę fakt, że ostatni rok nie był dla firmy najlepszy. Mimo to, udało się podpisać całkiem niezłe porozumienie – informuje Karol Pluszczyk, dotychczasowy przewodniczący „Solidarności” w chorzowskim Alstomie, a w rozpoczynającej się właśnie kadencji 2023-2028 członek komisji międzyzakładowej. Podkreśla, że podniesienie stawek zasadniczych spowoduje wzrost pochodnych, m.in. stawek za nadgodziny, czy pracę w godzinach nocnych, która w chorzowskiej spółce jest wynagradzana na korzystniejszych zasadach, niż wynikałoby to Kodeksu pracy. Jak zaznacza przewodniczący, zapisami porozumienia objęci zostaną pracownicy, którzy w Alstom Konstal w Chorzowie zostali zatrudnieni do 30 czerwca 2022 roku.
Możliwe też podwyżki indywidualne
Podczas rozmów związkowcy ustalili także z pracodawcą, że podobnie jak w poprzednich latach, w firmie możliwe będą podwyżki indywidualne, ale pula środków na ten cel nie została jeszcze uzgodniona. – Na ten temat jeszcze będzie rozmawiać z przedstawicielami zarządu. Jeden z zapisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy daje organizacjom związkowym możliwość występowania o podwyżki indywidualne np. dla osób, które dobrze pracują, ale nie zostały wytypowane przez pracodawcę do indywidualnych podwyżek – zapowiada związkowiec.
Karol Pluszczyk funkcję przewodniczącego w chorzowskim Alstomie pełnił od 1980 roku, a następnie z niewielką przerwą od 1989 roku. Swoją rezygnację z tego stanowiska po zakończeniu kadencji 2019- 2023 zapowiedział już wcześniej. Kalendarz ułożył się tak, że funkcję przestał pełnić w przeddzień podpisania porozumienia płacowego, które było negocjowane od listopada zeszłego roku. Podczas WZD 22 marca na stanowisko przewodniczącej „Solidarności” w Alstomie wybrano Małgorzatę Zdrzałek, która wcześniej pełniła obowiązki sekretarza komisji.
W Alstom Konstal w Chorzowie zatrudnionych jest ok. 1,2 tys. osób. Zakład produkuje pojazdy szynowe, głównie wagony metra i kolejowe oraz kompletne pociągi. Spółka należy do francuskiego koncernu Alstom.
Region Śląsko-Dąbrowski NSZZ „Solidarność”