Piotr Duda: Tak profesjonalna organizacja związkowa jak „Solidarność” w KWB Turów poradzi sobie ze wszystkimi problemami

• piątek, 24 Marca 2023
  • Kraj

fot. M. Żegliński

fot. M. Żegliński

W trakcie XXXV sprawozdawczo-wyborczego zakładowego zebrania delegatów NSZZ „Solidarność” w KWB Turów delegaci wybrali po raz kolejny Wojciecha Ilnickiego na funkcję przewodniczącego. W zebraniu wzięło udział wielu znamienitych gości, w tym Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, z którym rozmawialiśmy w trakcie posiedzenia.
– „Solidarność” w KWB Turów to wzór funkcjonowania organizacji związkowej, to nasze szczęście, że mamy takich działaczy związkowych jak Wojtek Ilnicki. Zresztą cała organizacja, a jest w „Solidarności” ponad 50 proc. pracowników kopalni, wykonuje fantastyczną pracę. To ważne, że są z nami na dobre i na złe. Jestem tu gościem, ale czuję się jak u siebie. Od lat obserwuję tę organizację, są takie chwile, gdy solidarność buduje się przez spotkanie integracyjne, ale przychodzi moment, że trzeba zewrzeć szyki i jechać, w tym wypadku do Luksemburga i bronić miejsc pracy. Oprócz tego, przewodniczący Wojciech Ilnicki angażuje się w Radzie Dialogu Społecznego, w Sekretariacie Górnictwa i Energetyki, tam gdzie są wielkie problemy dotyczące dialogu społecznego, problemy dotyczące tzw. religii klimatycznej. Nie zapominamy o tym, wiem, że w Turowie pilnują tych spraw. Cieszę się, że Wojtek został wybrany na kolejną kadencję, to ciężka praca, ale tak profesjonalnie przygotowany przewodniczący i taka organizacja związkowa poradzi sobie ze wszystkimi problemami – zaznaczył Piotr Duda.
W trakcie rozmowy pytaliśmy także o to, czy nadchodząca kadencja w „Solidarności” będzie upływała pod dyktando obrony polskiego górnictwa i energetyki.
– Nie wybiegam daleko w przyszłość. W 2018 r. w Częstochowie, podczas Wyborczego Zjazdu Delegatów spisaliśmy sobie piękną uchwałę programową, a wkrótce musieliśmy wiele z tego wyrzucić. Wybuchła pandemia koronawirusa, później wojna na Ukrainie, próba likwidacji całego kompleksu w Turowie. To wszystko nauczyło mnie, że nie można za wiele planować, sytuacja jest dynamiczna, szczególnie związana z wojną na Ukrainie, za chwilę może okazać się, że będziemy działać na zupełnie innych polach – odparł przewodniczący NSZZ „Solidarność”.
Piotr Duda przypomniał w trakcie swojego przemówienia do delegatów w KWB Turów przypomniał o Marszach Papieskich, które 2 kwietnia przejdą ulicami całej Polski.
Ten paszkwil został zrównany z błotem przez prawdziwych ekspertów. To ludzie, którzy chcą zniszczyć nasz największy autorytet, nie tylko katolików, ale Polaków. Dzięki Ojcowi Świętemu żyjemy w wolnym demokratycznym kraju, w wolnej Europie. Dlatego proszę Was, ale wiem, że nie muszę, byśmy 2 kwietnia dali świadectwo. „Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy” – to piękne hasło bilbordu, który zawiesiliśmy na siedzibie Komisji Krajowej. Nie zamykajmy się w domach, wyjdźmy na ulice – wszędzie, gdzie mieszkamy, w każdym zakątku naszego kraju. Dajmy świadectwo, że jesteśmy razem. To dla nas najważniejsze. Nie możemy milczeć jak ktoś chce podkopywać nasze fundamenty.
Źródło: Tysol.pl