Piotr Duda otworzył wystawę poświęconą św. Janowi Pawłowi II. „Ty nas obudziłeś, My Cię obronimy”

• wtorek, 21 Marca 2023
  • Kraj

Fot. Tygodnik Solidarność

Fot. Tygodnik Solidarność

– Ta wystawa jest pokazaniem tego, co Ojciec Święty przez te wszystkie lata zrobił dla Polski, Solidarności i wolnej demokratycznej Europy. Nie pozwolimy na szarganie dobrego imienia Jana Pawła II. To dla nas, związkowców z Solidarności fundament – mówił dziś na briefingu prasowym Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
We wtorek 21 marca br. u zbiegu ulicy Rajskiej i Wałów Piastowskich w Gdańsku przed budynkiem NSZZ „Solidarność” stanęła wyjątkowa wystawa pt. „Ty nas obudziłeś, My Cię obronimy” poświęcona Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Ekspozycja dokumentuje relacje Solidarności z Ojcem Świętym Janem Pawłem II.
– Ta wystawa jest pokazaniem tego, co Ojciec Święty przez te wszystkie lata zrobił dla Polski, Solidarności i wolnej demokratycznej Europy. Po raz pierwszy była ona pokazywana publiczności w 40. rocznicę I Pielgrzymki Ojca Świętego do Polski. Wówczas odbyła się duża konferencja na sali BHP pod pięknym hasłem „Obudziłeś w nas Solidarność”. Dzisiaj ten bilbord, który wisi na budynku “S”, jak i ta wystawa odbywa się pod hasłem „Ty nas obudziłeś, My Cię obronimy”. Nie pozwolimy na szarganie dobrego imienia Jana Pawła II. To dla nas związkowców z Solidarności fundament – mówił Piotr Duda i przypomniał o stanowisku w obronie Jana Pawła II, które Komisja Krajowa „S” przyjęła 7 marca tego roku.
– To reakcja na paszkwil, który ukazał się w jednej ze stacji komercyjnych, mówiący o tym, że Ojciec Święty Jan Paweł II jako kardynał, metropolita krakowski tuszował pedofilię w Kościele w latach 1964-78. Dla ludzi Solidarności to jest kolejna odsłona ataku na katolików i Kościół katolicki. W tej chwili zaatakowano przywódcę Kościoła i duchowego przywódcę “S” jakim był, jest i będzie Jan Paweł II. Ojciec Święty sam bronić się nie może, bo odszedł do Pana, ale żyje w naszych sercach i jako ludzie “S” będziemy dawać świadectwo – zaznaczył przewodniczący Duda.
– Związek zawodowy Solidarność rodził się tutaj w Gdańsku pod krzyżem. Od samego początku na bramie nr 2 stoczniowcy mieli wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej i Jana Pawła II. To tutaj, 12 czerwca 1987 roku w czasie pielgrzymki Jana Pawła II wybrzmiały te słowa: Solidarność to jeden z drugim, a nie jeden przeciwko drugiemu. Dla nas autorytetami, którzy mogą wypowiadać się w tej sprawie są historycy IPN-u – oni są wiarygodni i mają dostęp do informacji. Jeżeli Ci pseudo-dziennikarze bazowali na dokumentach SB-ckich, to dla nas jest to sytuacja nie do zaakceptowania – ocenił szef “S”.
Przewodniczący NSZZ „Solidarność” zwrócił również uwagę, że do tej pory włodarze miasta Gdańska, jak również dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności nie zabrali głosu w sprawie ataku na dobre imię Papieża Polaka. Przypomniał też o niedawnym głosowaniu nad sejmową uchwałą o obronie dobrego imienia Jana Pawła II, kiedy to politycy PO wyciągnęli karty do głosowania.
– 12 czerwca 1987 roku, tutaj na placu Solidarności, gdzie Ojciec Święty w samotności modlił się pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców stała spora grupa ludzi, którzy obrócili się do niego plecami. Tak się zachowali politycy PO w Sejmie wyciągając karty do głosowania. Nie mam pretensji do Lewicy, bo to są dzieci tych, którzy faktycznie byli oprawcami przez te 30 parę lat systemu komunistycznego w Polsce. Oni szukają zemsty i nigdy nie darują Kościołowi Katolickiemu i Ojcowi Świętemu, tego, że skończyło się im czerwone eldorado – podsumował Piotr Duda.
Szef „S” zapowiedział również swój udział w Marszu Papieskim w Krakowie 2 kwietnia.
– Cała Solidarność wychodzi na ulice, nie siedzi w domu. Chcemy wspólnie dać świadectwo i dbać o dobre imię Jana Pawła II – zakończył.
Tysol.pl