fot. Biuro Zagraniczne
15-16 marca w Gdańsku odbyło się seminarium w ramach projektu „Time 4Quality Jobs”. Organizatorem była Krajowa Sekcja Młodych NSZZ „Solidarność” wraz z Europejską Konfederacją Związków Zawodowych oraz partnerami związkowymi z Rumunii. Motywem przewodnim całego wydarzenia była sytuacja młodych na unijnym rynku pracy.
Kryzys COVID-19 po raz kolejny ujawnił bezbronność młodych ludzi na całym świecie, którzy jako jedni z pierwszych stracili pracę po wybuchu pandemii. Podczas trwania seminarium postarano się odpowiedzieć na kluczowe pytania dotyczące złej sytuacji młodych na rynku pracy oraz ocenić działania rządu i związków zawodowych, by ją polepszyć. W trakcie paneli dyskusyjnych padło wiele wniosków oraz nakreślono główne problemy wśród młodych na rynku pracy. Swój głos zabrał m.in. Mateusz Szymański, który zwrócił uwagę na brak stabilności zatrudnienia wśród młodych przez nadal szeroko stosowane przez pracodawców umowy tymczasowe. Podkreślił również brak odpowiedniej edukacji w szkołach na tematy związane z rynkiem pracy oraz złą jakość praktyk i staży, które na dodatek nadal mogą być oferowane nieodpłatnie. W kolejnych panelach mogliśmy również posłuchać wystąpień gości z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej –Stanisława Szweda oraz Ewy Flaszyńskiej.
Po zakończeniu seminarium można nakreślić główne wnioski – po pierwsze należy skupić się na potrzebie tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy i unikaniu niepewności, która ma fatalne skutki dla młodego pokolenia. Po drugie, rząd powinien prowadzić bardziej efektywny dialog społeczny, by poznać potrzeby i opinie młodych. Niezwykle ważnym jest również to, by podnosić świadomość społeczną o prawach pracowniczych wśród młodzieży, która – głównie przez brak odpowiedniej podstawy programowej w szkołach – jest na niskim poziomie.
ik