Prezydium KK o projekcie rozporządzenia MRiPS dot. wynagradzania pracowników OHP i CPS „Dialog”

• czwartek, 02 Marca 2023
  • Kraj

fot. P. Machnica

fot. P. Machnica

Na posiedzeniu w dniu 2 marca br. w Gdańsku Prezydium KK podtrzymało stanowisko z dnia 13 maja 2022 r., w którym postulowano wzrost wynagrodzeń w szeroko rozumianej sferze finansów publicznych na poziomie nie mniejszym niż 20%. Dzisiejsza decyzja Prezydium KK dotyczyła projektu rozporządzenia MRiPS zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w Ochotniczych Hufcach Pracy oraz w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” im. A. Bączkowskiego.
Dla pracowników Ochotniczych Hufców Pracy „propozycja wzrostu wynagrodzeń z 2 860 zł na 3 000 zł w I kategorii zaszeregowania dla pracowników OHP jest poniżej płacy minimalnej, która od 1 stycznia 2023r. wynosi 3 490 zł, a już od 1 lipca br. ma wzrosnąć do 3 600 zł. Zatem propozycje zawarte w niniejszym projekcie są nadal poniżej w/w wskaźników, ale również poniżej oczekiwań samych pracowników” – czytamy w opinii.
W przypadku pracowników Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” im. A. Bączkowskiego „proponowana tabela w I kategorii zaszeregowania rozpoczyna się od kwoty 1600 zł, a dopiero ostatnia – XIX kategoria zaszeregowania – dostosowuje zmianę gwarantowanego ustawowo minimalnego wynagrodzenia za pracę wskazując 3600 zł” – czytamy w opinii.
Prezydium KK zaapelowało „aby tak jak w przypadku innych podmiotów podległych Ministerstwu Rodziny i Polityki Społecznej np. Ochotniczych Hufców Pracy (OHP) oraz Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego (GBPiZS), wyodrębnić dla CPS „Dialog” odrębną tabelę miesięcznych stawek wynagradzania zasadniczego stanowiącą załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej  zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych”.
Na koniec Prezydium KK podkreśliło, że zaproponowany w projekcie rozporządzenia wzrost stawek wynagrodzenia zasadniczego, pomimo nominalnego wzrostu wynagrodzenia, doprowadzi do spadku jego realnej wartości na skutek wysokiej inflacji.
Treść Decyzji znajduje się TUTAJ