Koniec strajku w legnickim MOPS i DPS. Dziś zostanie podpisane porozumienie

• Branże

fot. W. Obremski

fot. W. Obremski

W środę 1 marca przedstawiciele strajkujących załóg, pracodawców i władz miasta Legnicy podpisały protokół ze spotkania, na którym doszło do wstępnego porozumienia w sprawie wysokości podwyżek dla pracowników MOPS i DPS.
Trzy dni trwały negocjacje między strajkującymi, a pracodawcami i władzami Legnicy. We wtorek na zaproszenie Tadeusza Krzakowskiego w Ratuszu gościli też przedstawiciele klubów radnych, którzy wspólnie szukali środków na podwyżki dla strajkujących.
W środę po porannym spotkaniu obie strony zakomunikowały, że doszły do porozumienia. Żeby mogło dojść do jego podpisania, jak zapowiadał prezydent Tadeusz Krzakowski, musiał on uzyskać kontrasygnatę rady miejskiej.
Po godzinie 14:00 wznowiono przerwaną w poniedziałek sesję i radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie wysokości opłat za pobyt w żłobkach, zmian w budżecie na 2023 r i Wieloletniej Prognozy Finansowej.
Po głosowaniu Prezydent zaprosił przedstawicieli związków zawodowych do podpisania protokołu. Zespół negocjacyjny jeszcze dziś, najpóźniej jutro rano zwoła posiedzenie komisji zakładowych obu związków, które podejmą uchwały o zatwierdzeniu porozumienia. Porozumienie zostanie podpisane w czwartek o godzinie 15:00 w Ratuszu.
Warto dodać, że rada miejska jednogłośnie podjęła wszystkie uchwały pozwalające w konsekwencji na zakończenie strajku.
Strajk pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Domu Pomocy Społecznej w Legnicy  zainicjowany przez NSZZ „Solidarność” trwał od poniedziałku 27 lutego.
Tysol.pl