Nigdy nie będziemy podpisywać umowy programowej z jakąkolwiek partią polityczną

• środa, 01 Marca 2023
  • Kraj

fot. M.Żegliński

– Czas przedwyborczy to jest okres, w którym można „docisnąć” polityków o sprawy pracownicze, które nas najbardziej interesują. Jeżeli Zjednoczona Prawica chce rozwiązywać problemy społeczne, to będziemy z nią współpracować. Ale nigdy nie będziemy oficjalnie wspierać ani podpisywać umowy programowej z jakąkolwiek partią polityczną – mówił wczoraj w programie „Rozmowa Dnia” na antenie TVP3 Gorzów przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.
Rozmowa toczyła się na temat bieżących działań związku oraz rozdzielenia działalności związkowej od politycznej. Pytany o karierę polityczną byłych związkowców, szef Solidarności odparł:
Po naszych doświadczeniach z AWS-em zmieniliśmy statut Solidarności, wprowadzając rozwiązania, które polegają na tym, że jeśli związkowiec chce wejść do polityki, rezygnuje z funkcji związkowych, takich jak szefa Komisji Zakładowej, szefa Regionu, szefa Komisji Krajowej. Wówczas ma prawo kandydować do Sejmu czy na stanowiska ministerialne.
Dodał też:
Czas przedwyborczy to jest okres, w którym można „docisnąć” polityków o sprawy pracownicze, które nas najbardziej interesują. Jeżeli Zjednoczona Prawica chce rozwiązywać problemy społeczne, to będziemy z nią współpracować. Także jeżeli jakikolwiek związkowiec chce iść do polityki, to ma do tego prawo. Ale nigdy nie będziemy oficjalnie wspierać ani podpisywać umowy programowej z jakąkolwiek partią polityczną.
Zaznaczył, że nie wszystkie działania obecnie rządzącej ekipy znajdują poparcie Solidarności.
Spotkanie w kolebce gorzowskiej Solidarności
W dalszej części rozmowy poruszano temat powstrzymania wzrostu cen energii, podwyżek dla pracowników sektora publicznego, a także emerytur stażowych oraz wczorajszego spotkania Piotra Dudy z gorzowskimi związkowcami.
– Cieszę się, że możemy spotkać się tu w kolebce gorzowskiej Solidarności. Dziś będziemy rozmawiać o wielu problemach, które dotyczą polskich pracowników, ale także tych problemach, które dotyczą związkowców z Solidarności. Przywożę też pozytywne rozwiązania i dziś będę o nich mówił na spotkaniu ze związkowcami. Mam na myśli rozmowy rząd – Solidarność – mówił przewodniczący Piotr Duda na antenie TVP3 Gorzów.

Całą rozmowę można obejrzeć w serwisie internetowym TVP3 Gorzów.

źródło: TVP3 Gorzów