Sekretarz Generalna EKZZ wyrzucona z Tunezji za udział w związkowym proteście!

• poniedziałek, 27 Lutego 2023
  • Zagranica

fot. ETUC

Esther Lynch udała się do Tunezji w ramach delegacji międzynarodowych przywódców związków zawodowych, aby wesprzeć Tunezyjski Generalny Związek Zawodowy(UGTT), którego członkowie są nękani przez rząd.
W całej Tunezji odbywają się protesty z powodu pogarszającej się sytuacji ekonomicznej i aresztowań kluczowych działaczy związków zawodowych. Jednym z nich jest Anis Kaabi, którego aresztowano 31 stycznia i stawiane mu są zarzuty użycia swojej pozycji w celu zaszkodzenia władzom.
W trakcie protestu w Sfax, zorganizowanym przez UGTT, Esther Lynch wygłosiła przemówienie przed tysiącami osób obecnymi na demonstracji, w trakcie którego otwarcie krytykowała rząd:
“Mówimy rządom: ręce precz od naszych związków zawodowych” – mówiła w swoim przemówieniu.
Po proteście prezydent Tunezji opublikował artykuł, w którym oskarżył Esther Lynch o łamanie prawa poprzez stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju. Uznano ją za “persona non grata” i nakazano opuścić kraj w ciągu 24 godzin.
wg