Oświadczenie Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych Ukrainy KVPU rok po rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę

• piątek, 24 Lutego 2023
  • Zagranica

fot. AFP

fot. AFP

24 lutego 2022 roku armia rosyjska zdradziecko zaatakowała nasz kraj i rozpoczęła wojnę na pełną skalę z bombardowaniem spokojnych miast i wsi oraz obiektów infrastruktury. W ubiegłym roku, od początku niesprowokowanej inwazji wojskowej Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy, w naszym kraju wyrządzono ogromne szkody. Dziesiątki tysięcy obywateli zostało zabitych, miliony Ukraińców stało się uchodźcami i przesiedleńcami, a infrastruktura społeczno-gospodarcza kraju została zniszczona: zniszczono tysiące szkół, szpitali i zakładów przemysłowych.
Żołnierze armii rosyjskiej systematycznie popełniają zbrodnie: celowe zabijanie cywilów, przemoc seksualną, tortury, niszczenie ważnych obiektów infrastruktury, przymusowe przesiedlenia i deportacje, w tym dzieci. Wiele przedsiębiorstw zostało zniszczonych przez wojska rosyjskie, w wyniku czego utracono tysiące miejsc pracy. Ci z naszych kolegów, którzy zachowali pracę, pracują stale ryzykując życiem. Ponieważ rosyjscy agresorzy przeprowadzają ataki rakietowe na całej Ukrainie, wyłączają urządzenia energetyczne, odcinają kopalnie, fabryk i inne gałęzie przemysłu, zagrażając życiu i zdrowiu pracowników oraz środowisku naturalnemu. W ciągu roku ponad 200 pracowników zostało zabitych w swoich miejscach pracy przez rosyjskie ostrzały.
Dziesiątki tysięcy naszych związkowców – górników, hutników, pracowników kolei, służby zdrowia, przedsiębiorców, nauczycieli i przedstawicieli innych pokojowych zawodów – zostało zmuszonych do opuszczenia swoich miejsc pracy, wstąpienia do Ukraińskich Sił Zbrojnych i stanąć w obronie Ukrainy. Prawie stu z nich zginęło w akcji na polu walki. Będziemy pamiętać o każdym Bohaterze, który oddał najcenniejszą rzecz – swoje życie – za wolność i niepodległość narodu ukraińskiego! Każdy Ukrainiec marzy i oczekuje pokoju na Ukrainie i robi dla tego wszystko. Żołnierze walczą na polach bitew, a robotnicy przyczyniają się do rozwoju gospodarki i ochotniczo pomagają ludziom w potrzebie.
W tym strasznym czasie Konfederacja Wolnych Związków Zawodowych Ukrainy oraz jej oddziałowe i regionalne organizacje rozpoczęły aktywną działalność wolontariacką. Dzięki pomocy naszych związkowych braci i sióstr z całego świata, udzielamy pomocy humanitarnej ludności regionów dotkniętych wojną, oraz rodzinom członków naszych organizacji podstawowych, pomagamy w ewakuacji ludzi z niebezpiecznych stref, dostarczamy towary do lokalnych społeczności, itp. Jesteśmy szczerze wdzięczni naszym zagranicznym kolegom związkowym za pomoc i wzywamy społeczności międzynarodowej, aby nie przestawała wspierać naszego narodu, aby stanęła zdecydowanie po stronie demokratycznej Ukrainy i aby była głosem Ukraińców na różnych szczeblach!
Podkreślamy, że świat jest świadkiem ludobójstwa narodu ukraińskiego i cynicznego łamania prawa międzynarodowego przez Rosję. Ta niesprowokowana wojna została rozpoczęta nie tylko przeciwko Ukrainie. To podważa wszystko, co my, związki zawodowe, reprezentujemy – pokojową pracę, wartości demokratyczne, zrównoważony rozwój i sprawiedliwość. Nieuzasadniona inwazja armii rosyjskiej na Ukrainę zagraża nie tylko naszej wolności i niepodległości, ale także pokojowi i stabilności w Europie.
Wzywamy wszystkich ludzi dobrej woli do pomocy Ukrainie i jej obywatelom w ochronie prawa do życia!
Stańcie z Ukrainą! Pomóżcie Ukrainie wygrać tę 9-letnią wojnę, przywrócić integralność terytorialną Ukrainy i przywrócić pokój na Ukrainie!
Treść oświadczenia:

Appeal_of_the_KVPU_dedicated_to_24_of_February.pdf