Nie żyje Maria Skarżyńska

• środa, 15 Lutego 2023
  • Branże

fot. NSZZ „S” Region Mazowsze

10 lutego zmarła Maria Skarżyńska, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów Regionu Mazowsze oraz członek Rady Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność”.
„Serdeczna dla ludzi, otwarta na ich sprawy, była człowiekiem prawym, na którym zawsze mogliśmy polegać. W życiu kierowała się wartościami chrześcijańskimi i mością do Ojczyzny” – napisali, zawiadamiając o śmierci Marii Skarżyńskiej, jej koledzy z Solidarności Regionu Mazowsze.
Z Solidarnością od 1980 roku
Maria Skarżyńska związała swoje życie z NSZZ „Solidarność” od samego początku istnienia Związku. Współuczestniczyła w tworzeniu Związku w Warszawskich Zakładach Fotochemicznych „Foton” oraz zorganizowała pierwszy zjazd chemików Regionu Mazowsze w kwietniu 1981 roku.
W okresie stanu wojennego z zaangażowaniem włączyła się w działalność podziemną. Udostępniała swoje mieszkanie, jako „skrzynkę kontaktową” i miejsce spotkań działaczy Solidarności. Była współorganizatorem pomocy dla represjonowanych i internowanych. Uczestniczyła w różnych ulicznych akcjach protestacyjnych.
W marcu 1981 weszła w skład grupy inicjatywnej kobiet z różnych zakładów, na wniosek których zarejestrowana została Sekcja Kobiet w Regionie Mazowsze.
Praca na rzecz emerytów
Po zakończeniu stanu wojennego kontynuowała pracę związkową w W.Z. F. „Foton”. Po przejściu na emeryturę zaangażowała się w pracę na rzecz emerytów i rencistów Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”. Od 2004 roku była przewodniczącą Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów.
Była zaangażowana w kultywowanie pamięci żołnierzy AK i „żołnierzy wyklętych” w czasach PRL. Była członkiem Okręgowej Komisji Rewizyjnej Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Warszawa – Wschód, współorganizatorką i uczestniczką licznych uroczystości rocznicowych związanych z upamiętnianiem bohaterów walki o niepodległość.
Posiadała status działacza opozycji antykomunistycznej.
Wyróżniona wieloma odznaczeniami państwowymi i związkowymi, m. in. Krzyżem Wolności i Solidarności, odznaczeniem Semper Fidelis Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów, Medalem 25-lecia Regionalnej Sekcji Kobiet RM, Medalem 40-lecia Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”.
Pogrzeb śp. Marii Skarżyńskiej odbędzie się 16 lutego. Msza żałobna rozpocznie się o godz. 13.00 w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach (ul. Powązkowska 14, 01-797 Warszawa).
źródło: NSZZ „S” Region Mazowsze