fot. M. Żegliński
– EZA to nasza bratnia organizacja, która bazuje, podobnie jak Solidarność, na wartościach chrześcijańskich, co dla nas jest bardzo ważne. Nasze wcześniejsze wspólne projekty przynosiły wymierne efekty dla pracowników i dla grup, którym były dedykowane – powiedział przewodniczący Piotr Duda po spotkaniu z Prezydentem EZA (Europejskiego Centrum ds. Pracowniczych) Luc’iem Van den Brande i Sekretarz Generalną tej organizacji Sigrid Schraml.
Przedstawiciele EZA 9 lutego byli gośćmi przedstawicieli Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w Warszawie. Z gośćmi spotkali się przewodniczący KK NSZZ „S” Piotr Duda oraz członkowie Prezydium Jerzy Jaworski i Bogdan Kubiak.
Po spotkaniu Prezydent EZA Luc Van den Brande podkreślał, że współpraca Solidarności z Europejskim Centrum ds. Pracowniczych trwa od wielu lat. – Sam pierwszy raz byłem w Polsce w 1989 roku. Odwiedziłem wówczas grób ks. Jerzego Popiełuszki i spotkałem się z przedstawicielami Solidarności.
Prezydent EZA podkreślił, że rozmawiano na trzy bardzo ważne tematy.
– Pierwszym z nich były warości, które podzielamy. Zarówno Solidarność, jak EZA bazują na wartościach chrześcijańskich. Dzielimy także wartości dotyczące demokracji, praw człowieka, prawa, ale też odnosimy się do Społecznej Nauki Kościoła. Dla EZA bardzo ważne jest, by Solidarność nadal ściśle z nami współpracowała – podkreślił.
– Omawialiśmy także wyzwania, jakie stoją przed nami w obecnych czasach. Mierzymy się nie z jednym, ale z wieloma kryzysami. Mierzymy się z brutalną wojną na Ukrainie, a także jej skutkami w naszym codziennym życiu m.in. wysokimi cenami, inflacją, problemami z energią. Musimy współpracować, by zażegnać te kryzysy – przekonywał Luc Van den Brande.
Dodał, że w trakcie rozmowy z przedstawicielami KK NSZZ „Solidarność” podziękował związkowcom za pomoc, jaką świadczyli Ukraińcom w ciągu ostatniego roku.
Ważnym elementem spotkania było przekazanie gościom z EZA pocztówek, które są wysyłane do Ambasady Białorusi w Polsce w akcie protestu przeciw represjonowaniu działaczy wolnych związków zawodowych na Białorusi. Podczas spotkania omawiano także sytuację w tym kraju.
– Dla EZA bardzo ważna jest dalsza współpraca z Solidarnością. Potwierdzenie, że Solidarność będzie dalej aktywnym członkiem Centrum, dlatego EZA zaproponuje Solidarności miejsce w swojej Radzie. Jeśli Solidarność wskaże kandydata, to rada EZA będzie go zatwierdzała – powiedział Prezydent tej organizacji.
Sigrid Schraml, Sekretarz Generalny EZA powiedziała z kolei. – Z Solidarnością współpracujemy od bardzo długiego czasu. Każdego roku organizujemy razem z Solidarnością i innymi organizacjami europejskimi seminarium dla przedstawicieli pracowników. Razem walczymy o to, by prawa pracowników były respektowane. Dzielimy te same wartości. To wspólne zadanie, które musimy realizować zarówno w swoich krajach, jak i na europejskim poziomie. Liczymy na dalszą dobrą współpracę.
Wspólne wartości
Spotkanie skomentował również Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”:
– Po raz pierwszy spotkaliśmy się w tym składzie, z Prezydentem EZA, którego miałem okazję osobiście poznać, w naszym kraju, w warszawskim biurze Komisji Krajowej. Rozmawialiśmy o problemach, które nas otaczają, o wojnie na Ukrainie, o sytuacji w Europejskiej i Światowej Konfederacji Związków Zawodowych. Myśleliśmy na początku ubiegłego roku, że skoro pandemię mamy już za sobą, to przed nami spokojne czasy. Niestety, rosyjska agresja na Ukrainę sprawiła, że wszyscy musimy okazywać solidarność, nie tylko jako związek zawodowy, nie tylko Polacy. Musi ją okazywać Europa i cały świat. Mówiliśmy też o naszej wieloletniej współpracy z EZA, bo to bratnia organizacja, która bazuje też na wartościach chrześcijańskich, co dla nas jest bardzo ważne. Nasze wcześniejsze wspólne projekty przynosiły wymierne efekty dla pracowników i dla grup, którym były dedykowane.
Piotr Duda przyznał również, że propozycja zgłoszenia kandydata do Rady EZA jest dla Solidarności bardzo ważna. – Z naszej strony padła deklaracja, że decyzja co do kandydata zapadnie już po październikowym wyborze nowych władz krajowych Związku. Podziękowałem naszym gościom, że są z nami w Warszawie i zaprosiłem ich, by odwiedzili naszą siedzibę w Gdańsku i historycznej sali BHP – powiedział przewodniczący NSZZ „S”.
EZA (The European Centre for Workers’ Questions) Europejskie Centrum ds. Pracowniczych jest organizacją, podkreślającą znaczenie wartości chrześcijańskich. Tworzy ją ponad 60 organizacji pracowniczych z 20 różnych krajów. Członkami EZA są centra szkoleniowe związków zawodowych, społeczno-politycznych i społeczno-kulturalnych organizacji pracowników a także ośrodki badawcze, zajmujące się problemami pracowniczymi. EZA ma ponadto partnerów w całej Europie i utrzymuje relacje z organizacjami pracowniczymi z Ameryki Centralnej i Południowej oraz z Afryki. Dwa główne cele EZA to promocja dialogu społecznego i dyskusja na poziomie europejskim na temat wyzwań społecznych oraz promocja rozwoju socjalnego, gospodarczego i kulturowego społeczeństwa.
www.tysol.pl