fot. pixabay
Nowy Rok to zawsze nowe nadzieje, oczekiwania, życzenia. Chociaż niezadowoleni z rozwoju sytuacji w Polsce nadal stanowią większość, jej oceny są obecnie najlepsze od pół roku. Z 66% do 59% zmniejszył się udział źle oceniających stan spraw w kraju – czytamy w raporcie CBOS „Nastroje społeczne w styczniu”.
Spośród cech społeczno-demograficznych na postrzeganie sytuacji w kraju wpływa przede wszystkim wiek. Najbardziej zadowoleni są ludzie w wieku 55+, spośród których 42% uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku.
Wśród respondentów do 44 roku życia wyraźnie przeważa krytycyzm – najwięcej niezadowolonych ze stanu spraw w kraju jest wśród badanych w wieku od 25 do 44 lat (73%).
Jakie są prognozy dotyczące sytuacji w Polsce w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy?
Z 53% do 42% ubyło przede wszystkim przewidujących jej pogorszenie. Tylko nieznacznie zwiększył się jednak odsetek badanych oczekujących poprawy (z 14% do 16%). W większym stopniu przybyło osób spodziewających się utrzymania status quo (z 26% do 31%) oraz niemających opinii na ten temat (z 7% do 11%). Obecnie przewidywania dotyczące sytuacji w kraju są najlepsze od września 2021 roku.
Wraz z poprawą ocen polepszyły się również przewidywania dotyczące sytuacji politycznej. Uwzględniając zarówno optymistyczne, jak i pesymistyczne prognozy, można powiedzieć, że przewidywania dotyczące sytuacji politycznej są obecnie najlepsze od lipca 2021 roku.
SYTUACJA GOSPODARCZA
Poprawę notujemy również w ocenach sytuacji gospodarczej. Z 53% do 46% zmniejszył się odsetek uważających, że jest ona zła.
21 % Polaków dobrze ocenia sytuację gospodarczą w Polsce i są to najlepsze oceny od maja 2022 roku.
Zwiększyły się nadzieje na poprawę sytuacji gospodarczej w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy, choć stan gospodarki w perspektywie roku nadal budzi raczej niepokój. Z 14% do 18% wzrósł odsetek spodziewających się polepszenia sytuacji gospodarczej, zaś z 47% do 41% zmalał udział przewidujących jej pogorszenie.
Postrzeganie sytuacji ogólnej i gospodarczej jest najlepsze od mniej więcej pół roku. Niezależnie od tego od jesieni 2020 roku oceny sytuacji w kraju są w przeważającej mierze złe, zaś od jesieni 2021 roku, a więc od kiedy inflacja zaczęła coraz bardziej przyspieszać, negatywne opinie o sytuacji gospodarczej przewyższają pozytywne. Być może m.in. za sprawą wyhamowania wzrostu cen pod koniec ubiegłego roku w przewidywaniach dotyczących rozpoczynającego się roku widoczny jest pewien powiew optymizmu.
- Źródło: CBOS Komunikat z badań nr 9/2023 „Nastroje społeczne w styczniu” / kk