Prawo do strajku w Wielkiej Brytanii zagrożone

• środa, 25 Stycznia 2023
  • Zagranica

fot. AP

Od początku grudnia w Wielkiej Brytanii prawie codziennie dochodzi do strajków w związku z wzrastającymi kosztami życia i niskimi pensjami. Jak się tłumaczy rząd, aby utrzymać podstawowe działanie kluczowych usług publicznych tj. straż pożarna, edukacja, służba zdrowia, transport publiczny, straż graniczna, likwidacja odpadów nuklearnych, wprowadzono nowy projekt ustawy ograniczający prawo do strajkowania. Zgodnie z projektem niektórzy członkowie związków zawodowych będą musieli pracować podczas strajków i będą mogli zostać zwolnieni jeśli odmówią.

Aby spełnić minimalne poziomy zatrudnienia – które wciąż nie zostały ogłoszone – pracodawcy będą mogli wydawać „zawiadomienie o pracy” określające potrzebną siłę roboczą. Pracownicy wymienieni w zawiadomieniu straciliby prawo do ochrony przed nieuzasadnionym zwolnieniem, gdyby rozpoczęli strajk.

Projekt ustawy spotkał się z dużym sprzeciwem Partii Pracy oraz związków zawodowych w Wielkiej Brytanii. “To jest niedemokratyczne, niewykonalne i prawie na pewno nielegalne” – powiedział o projekcie Paul Novak, przewodniczący Kongresu związków zawodowych(TUC). Laburzyści, którzy są silnie związani z związkami zawodowymi, ogłosili, że jeśli wygrają następne wybory uchylą ustawę.

W Wielkiej Brytanii 50% pracowników sektora publicznego i 13% sektora prywatnego jest członkami związków zawodowych. W sumie prawie co czwarty pracownik jest członkiem związku.

wg