„Opolskie Dziady Kultury”. Solidarność w opolskich instytucjach kultury żąda podwyżek

• poniedziałek, 23 Stycznia 2023
  • Branże

fot. pixabay.com

Komitet protestacyjny NSZZ „Solidarność” pod nazwą „Opolskie Dziady Kultury” kontynuuje walkę o podwyżki dla pracowników instytucji kultury, dla których organizatorem jest Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Opolskiego.
W czasie konferencji prasowej zwołanej 20 stycznia w siedzibie Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego, Związkowcy przedstawili swoje postulaty płacowe. Chodzi o podwyżkę w wysokości 650 złotych brutto, w którą wchodzi rekompensata za wzrost płacy minimalnej oraz 200 złotych do dyspozycji dyrektorów jednostek, które reprezentują.
Solidarność zwracała uwagę, że choć Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego chwali się rekordowym budżetem na kulturę, w wysokości 62 milionów złotych, to w niewielkim stopniu przekłada się to na poprawę sytuacji pracowników, którzy czują się pokrzywdzeni.
Związkowcy mówili o wzroście płacy minimalnej, spłaszczaniu wynagrodzeń i wysokiej inflacji podnoszącej koszty życia. Wszystko to sprawia, że realne płace pracowników opolskich instytucji kultury znacznie się obniżyły.
W wydarzeniu udział wzięli między innymi związkowcy z Muzeum Śląska Opolskiego, Filharmonii Opolskiej, Muzeum Wsi Opolskiej i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, a także Grzegorz Adamczyk, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego.
źródło.: tysol.pl / Radio Opole / opole.naszemiasto.pl