Francuskie związki zawodowe wzywają do mobilizacji w sprawie reformy emerytalnej

• środa, 18 Stycznia 2023
  • Zagranica

fot. pixabay

fot. pixabay

Francuskie organizacje związkowe CFDT, CGT, CFTC i UNSA informują o aktualnej sytuacji we Francji dotyczącej rządowego projektu ustawy mającej na celu zreformowanie systemu emerytalnego.
10 stycznia 2023 roku francuska premier, Elisabeth BORNE, ogłosiła, że ustawowy wiek emerytalny zostanie podniesiony do 64 lat a okres składkowy wydłużony. Według francuskich pracowników reforma ta uderzy mocno w nich wszystkich, a zwłaszcza w tych, którzy wcześniej rozpoczęli pracę, pracują w warunkach niepewnych, tych o średniej długości życia niższej niż reszty społeczeństwa oraz w tych, którzy wykonują najcięższe prace. Ponadto proponowana reforma pogorszy sytuację osób, które nie pracowały przed przejściem na emeryturę i wzmocni nierówności pomiędzy kobietami i mężczyznami.
Wg związkowców, skoro repartycyjny system emerytalny nie jest zagrożony to nic nie uzasadnia tak daleko posuniętych zmian. Aby bronić lepszego podziału dóbr, francuskie związki zawodowe proponowały podczas rund konsultacyjnych inne rozwiązania finansowe, w tym działania mające na celu poprawę wskaźnika zatrudnienia starszych pracowników, jednak rząd nie wziął ich należycie pod uwagę.
Po ogłoszeniu planów reformy, wszystkie francuskie organizacje związkowe natychmiast spotkały się, aby wezwać do wspólnej i masowej reakcji poprzez mobilizację międzybranżową, która będzie trwała przez cały okres debaty parlamentarnej. Pierwszy dzień ogólnokrajowych międzybranżowych strajków i demonstracji odbędzie się 19 stycznia 2023 r., w Paryżu, a także innych dużych miastach.
Biuro Zagraniczne KK / kb