Szef oświatowej „S” po spotkaniu zespołu do sprawy wynagrodzeń: Rząd w ciągu dwóch tygodni prześle nam swoją odpowiedź

• czwartek, 12 Stycznia 2023
  • Branże

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

– Rząd zobowiązał się, że w ciągu dwóch tygodni prześle nam swoją odpowiedź i realne możliwości, jakie widzi w budżecie na 2023 rok – przekazał Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” po spotkaniu zespołu do sprawy wynagrodzeń, które odbyło się we wtorek 10 stycznia br.
Odbyło się drugie spotkanie zespołu do spraw wypracowania porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Komisją Krajową NSZZ „Solidarność”. Zespół został powołany po zawieszeniu Marszu Godności planowanego na 17 listopada. Pierwsze spotkanie zespołu odbyło się 19 grudnia. Wyznaczono wówczas skład poszczególnych podzespołów i termin ich posiedzeń.
Spotkanie zespołu do sprawy wynagrodzeń
We wtorek 10 stycznia br. odbyło się spotkanie zespołu do sprawy wynagrodzeń. Jego przebieg skomentował w sieci Ryszard Proksa. Przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” powiedział, że w czasie spotkania Solidarność poruszyła cztery podstawowe tematy dotyczące: wzrostu wynagrodzeń w sferze finansów publicznych o 20 proc. w 2023 r., odmrożenia odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych; wyłączenia dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych z płacy minimalnej; rozwiązania problemu wynagrodzeń w Domach Pomocy Społecznej.
– Rząd zobowiązał się, że w ciągu dwóch tygodni prześle nam swoją odpowiedź i realne możliwości, jakie widzi w budżecie na 2023 rok. Spotkanie robocze ma się odbyć tydzień po przesłaniu tych materiałów. Dopiero po tych dokumentach, które otrzymamy do analizy, zbierze się podzespół ds. edukacji i będziemy kontynuować rozmowy płacowe, jak i systemowe – przekazał przewodniczący Ryszard Proksa i dodał, że w czasie spotkania podkreślano, iż sprawa Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych to bardzo duży problem do rozwiązania szczególnie w oświacie.
– Przypominam, że głównym postulatem naszego Związku jest zmiana systemu wynagradzania w sferze finansów publicznych, w tym oświaty. Byłaby to również realizacja naszego ostatniego postulatu z porozumienia z 2019 roku, dotyczącego nowego systemu finansowania, w tym wynagradzania pracowników oświaty – zaznaczył szef oświatowej „S”.
Osiem obszarów negocjacji
Przypominamy, że zespół roboczy Rząd-Solidarność ma wypracować porozumienia w ośmiu obszarach: wsparcia przedsiębiorstw energochłonnych w związku z wysoką dynamiką cen nośników energii i gazu; zmian w systemie polityki energetycznej Polski;  wzrostu wynagrodzeń dla zatrudnionych w sferze finansów publicznych w 2023 roku oraz zmian systemowych w kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej z uwzględnieniem oświaty; odmrożenia odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych; wyłączenia dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych z płacy minimalnej; zmian systemowych w funkcjonowaniu oraz finansowaniu Domów Pomocy Społecznej; ochrony pracowników podlegających szczególnej ochronie, w tym działaczy związkowych; zmiany ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – emerytury stażowe oraz uchylenia wygaszania emerytur pomostowych.
www.tysol.pl