Zgodnie z harmonogramem w dn. 7-9 grudnia br. odbyło się kolejne szkolenie dla delegatów do Europejskich Rad Zakładowych wywodzących się z naszego Związku. Zajęcia poprowadzili: Romuald Jagodziński, ekspert niezależny, wieloletni badacz Europejskiego Instytutu Związków Zawodowych (ETUI) i szkoleniowcy z Działu Szkoleń i Biura Branżowo-Konsultacyjnego KK NSZZ „S”.
„Szkolenie odbyło się w formule warsztatów – mówi Przemysław Pytel, specjalista BBK KK – Uczestniczyli w nim delegaci, którzy mają określone doświadczenie i wiedzę w pracy ERZ-etów. W związku z tym ten model zajęć sprawdził się bardzo dobrze. Koncentrowaliśmy się na możliwościach usprawnienia działań Rad w których działają delegaci, związkowym networkingu, pokonywaniu różnic międzykulturowych, które są naturalną przeszkodą w wykorzystywaniu potencjału Rad i analizie poszczególnych porozumień.”
Kwestia wspomnianego potencjału jest znacznie szerszą problematyką. Regulacje prawne dotyczące Europejskich Rad Zakładowych mają swoją specyfikę, de facto są określonymi przez dyrektywę unijną i ustawy krajowe, formą, którą delegaci i zarządy centralne wypełniają treścią. Oczywiście kierunek przyjęty przez centralne kierownictwa firm zazwyczaj sprowadza się do minimalizowania roli ERZ, tym większą wagę ma aktywność, wiedza i umiejętności jej wykorzystania przez reprezentację pracowniczą w Radach.
„Cieszymy się z pozytywnego feedbacku, który otrzymujemy od uczestników szkolenia – powiedział Romuald Jagodziński – Szczególnie istotne jest, że delegaci sygnalizują potrzebę rozszerzenia szkoleń o nowe tematy, jak również kręgu osób, którym szkolenie powinno być dedykowane.”
„Wydaje mi się – powiedziała Elżbieta Adamczuk z ERZ Airbus – że warto zastanowić się nad uczestnictwem w takim szkoleniu członków Komisji Zakładowych, z których się wywodzimy. Jak usłyszeliśmy na zajęciach, niezwykle ważne jest aby komunikacja pomiędzy delegatami z różnych krajów była na wysokim poziomie, jak również aby mieli oni wsparcie ze strony lokalnych związków zawodowych. Nic tak nie służy tym celom jak transparentność celów. Zrozumienie co i dlaczego się robi, czemu służy dane działanie jest kluczowe. Jeśli cała Komisja będzie rozumiała co to jest ERZ i co nam daje to łatwiej będzie o wsparcie działań delegatów.”
To głos warty rozważenia. Szczególnie w kontekście polskich pracowników, którzy, jeśli pracują w dużych przedsiębiorstwach, to zazwyczaj są zatrudniani w firmach z dominującym kapitałem zagranicznym. Dlatego możliwość spotkania z centralnym kierownictwem na platformie jaką jest ERZ jest dla nich niezwykle istotna ponieważ de facto stanowi jedyną taką możliwość.
Podczas szkolenia obecni delegaci poparli żądania wprowadzania zapisów wzmacniających pozycję ERZ w strukturach firm transnarodowych. Obecnie ta sprawa jest przedmiotem dyskusji na forum Parlamentu Europejskiego.
Szkolenie zostało przeprowadzone w ośrodku „Savoy” w Spale, który jak zwykle zapewnił uczestnikom doskonałe warunki zarówno do nauki jak i samego pobytu.
pp