fot. pixabay.com
Pakiet jesienny rozpoczyna doroczny cykl koordynacji zarządzania gospodarczego (Semestr Europejski). Komisja Europejska określa ogólne priorytety gospodarcze dla UE i przedstawia państwom członkowskim wytyczne polityczne na następny rok.
Podstawowym dokumentem rozpoczynającym cykl działań jest Roczna analiza wzrostu gospodarczego przygotowana przez Komisję Europejską. Dokument został opublikowany 22 listopada.
Określa ona ogólne priorytety gospodarcze dla UE i dotyczy trzech wzajemnie powiązanych aspektów: inwestycji, reform strukturalnych i konsolidacji budżetowej.
Komentując początek kolejnej rundy Semestru Europejskiegosekretarz konfederalny Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych Liina Carr wskazuje, że Komisja Europejska ma całkowitą rację mówiąc, że płace muszą być podniesione, a negocjacje zbiorowe wzmocnione, aby chronić siłę nabywczą w czasie kryzysu kosztów życia. Dowody wskazują, że nie ma wtórnego efektu płac na inflację.
Związki zawodowe obawiają się jednak, że Komisja jest zbyt optymistyczna, jeśli chodzi o bezrobocie. Chociaż gospodarka europejska zaczyna się ożywiać, groźba głębokiej recesji jest nadal realna, jeśli UE podejmie niewłaściwą reakcję gospodarczą na inflację. Zagrożenie to jest szczególnie dotkliwe w energochłonnych gałęziach przemysłu, gdzie niektóre firmy już teraz muszą ograniczać produkcję z powodu wysokich kosztów energii, narażając na szwank miejsca pracy wysokiej jakości – dodaje Linna Carr.
W ocenie Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych ze względu na to zagrożenie UE powinna ponownie wykorzystać program SURE, który skutecznie chronił miejsca pracy podczas pandemii Covid- 19. Co równie ważne to to, by Komisja Europejska dała wyraźniejszy sygnał państwom członkowskim, że powinny zwiększyć inwestycje publiczne, np. w duże projekty infrastrukturalne.
W ocenie Linny Carr na szczeblu unijnym i krajowym związki zawodowe są gotowe do odegrania aktywnej i konstruktywnej roli w poszukiwaniu właściwych rozwiązań kryzysu kosztów utrzymania poprzez silniejszy dialog społeczny.
bs