„Uważamy, że są słuszne”. Wiceprzewodniczący Solidarności o działaniach antyinflacyjnych

• czwartek, 10 Listopada 2022
  • Regiony

fot. M. Żegliński

fot. M. Żegliński

– Solidarność bacznie przygląda się działaniom antyinflacyjnym – bo właśnie w tych kategoriach oceniamy kroki podejmowane przez Radę Polityki Pieniężnej – i uważamy, że są one słuszne. Tak najogólniej można przedstawić nasze zdanie – skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Tadeusz Majchrowicz, wiceprzewodniczący Solidarności.
Zastępca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz przedstawił na antenie Polskiego Radia 24 spojrzenie związku na to, w jaki sposób rządzący radzą sobie z inflacją, wysokością stóp procentowych, a także jakie proponują alternatywne rozwiązania w tych kwestiach.
– Solidarność bacznie przygląda się działaniom antyinflacyjnym – bo właśnie w tych kategoriach oceniamy kroki podejmowane przez Radę Polityki Pieniężnej – i uważamy, że są one słuszne. Tak najogólniej można przedstawić nasze zdanie – skomentował.
Gość audycji przypomniał, że 5 października w Warszawie odbyło się spotkanie Solidarności z premierem Mateuszem Morawieckim. Wskazał, że już wtedy związkowcy zaprezentowali szefowi rządu postulaty dotyczące kwestii cen energii. – Mówiliśmy wówczas, że fajnie, że nie słyszymy „sorry, taki mamy klimat”, tylko że rząd dba o swoich obywateli – powiedział, dodając, że związkowcy już wtedy zwracali uwagę na to, że Komisja Europejska może uznać działania rządu za pomoc publiczną i je zakwestionować.
– No i po miesiącu doczekaliśmy się tego, że właśnie tak się dzieje. Dlatego obawiamy się, że jeżeli zakłady energochłonne – które z tej pomocy publicznej korzystają – będą musiały zwrócić pieniądze, to po prostu dojdzie do upadłości. I wtedy stopa bezrobocia będzie daleko, daleko wyższa, niż jest w tej chwili – ocenił.
Solidarność organizuje Marsz Godności
Gość audycji podkreślił, że właśnie dlatego związkowcy planują protest, na którym będą domagać się ujednolicenia cen energii. Nawiązał tym samym do zaplanowanego na 17 listopada Marszu Godności. – Marsz rozpoczniemy pod siedzibą Komisji Europejskiej w Warszawie, gdzie przekażemy nasze postulaty i będziemy starali się w formie happeningu wykpić wszystkie kwestie związane z ETS, dekarbonizacją, pakietem Fit for 55 – poinformował.
Tadeusz Majchrowicz zaznaczył również, że związkowcy od dawna zwracali uwagę, że przez wzgląd na wojnę na Ukrainie trzeba z polityką klimatyczną w Unii Europejskiej „dać na luz”. – Trzeba się zastanowić i pochylić nad tym, a nie przeć do przodu w kierunku jakiejś ściany. To między innymi w tym upatrujemy główne zagrożenie – podkreślił.
www.polskieradio24.pl