fot. pixabay.com
19 października 2022 r. miał miejsce Trójstronny Szczyt Społeczny UE. Trójstronny Szczyt Społeczny jest forum dialogu między instytucjami UE a europejskimi partnerami społecznymi. Przywódcy UE i partnerzy społeczni spotkali się, aby omówić walkę z kryzysem energetycznym i kryzysem kosztów utrzymania.
Uczestnicy szczytu poruszali przede wszystkim następujące kwestie:
- Ocena wpływu wojny na obecną sytuację społeczno-gospodarczą;
- Środki zaradcze w celu rozwiązania kryzysu energetycznego;
- Środki wsparcia gospodarczego i społecznego w celu rozwiązania kryzysu kosztów utrzymania.
Luca Visentini, sekretarz generalny Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych wskazał, że Unia musi:
- Wprowadzić środek nadzwyczajny, taki jak SURE podczas pandemii, aby chronić firmy, miejsca pracy i dochody pracowników przed kryzysem kosztów utrzymania i energii.
- Uzgodnić limity cen, zwłaszcza na rachunki za energię oraz uzgodnić podatki od nadmiernych zysków.
- Nalegać, aby Ukraina przestrzegała zasad UE, zwłaszcza zasad praworządności i dialogu społecznego, w swoim procesie akcesyjnym (który EKZZ popiera).
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel skomentował: Wojna na Ukrainie i wysokie ceny energii wywierają presję na nasze rodziny, przedsiębiorstwa i gospodarki. Musimy więc działać. UE i jej państwa członkowskie wprowadziły już pewne środki, ale w nadchodzących tygodniach trzeba zrobić jeszcze więcej. Liczymy na dobrą współpracę z partnerami społecznymi, aby stawić czoła dzisiejszym najpilniejszym wyzwaniom, tak jak to miało miejsce podczas COVID-19.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wskazuje: Kryzys energetyczny mocno uderza we wszystkich, zarówno w pracowników, przedsiębiorstwa, jak i konsumentów. Wzrost kosztów utrzymania obciąża gospodarstwa domowe, które już i tak są w trudnej sytuacji. W tych trudnych czasach Komisja przedstawiła ukierunkowane inicjatywy mające na celu zmniejszenie kosztów energii ponoszonych przez rodziny i przedsiębiorstwa oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w tym i nadchodzącym okresie zimowym. Potrzebujemy wszystkich na pokładzie, a partnerzy społeczni odgrywają kluczową rolę.”
Ze strony rotacyjnej prezydencji Rady UE wystąpił premier Czech Petr Fiala, który powiedział: Zanim gospodarka europejska zdążyła w pełni otrząsnąć się z pandemii, rosyjska agresja na Ukrainę – najgorszy kryzys bezpieczeństwa w Europie od czasów II wojny światowej – wywołała gwałtowny wzrost cen energii i kosztów życia. Działania Rosji stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i dobrobytu UE. Jako prezydencja Rady szybko i skutecznie zareagowaliśmy, we współpracy z państwami członkowskimi, instytucjami UE i partnerami społecznymi, na skutki wojny na Ukrainie. Intensywnie pracujemy nad zwalczaniem skutków wywołanego wojną kryzysu energetycznego dla naszych przedsiębiorstw i rynków pracy, a także dla naszych systemów społecznych, zdrowotnych i edukacyjnych. Zareagowaliśmy z jednością, solidarnością i determinacją. Dzisiejszy szczyt pokazuje znaczenie integracyjnego dialogu społecznego dla wzmocnienia odporności naszych gospodarek i społeczeństw oraz dla przyjęcia środków, które będą sprawiedliwe, zrównoważone i dobrze ukierunkowane.
Sekretarz Generalny Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych Luca Visentini, w swoim wystąpieniu powiedział: Miliony ludzi w całej Europie zmagają się z trudnościami finansowymi związanymi z żywnością, ogrzewaniem i transportem w wyniku czerpania zysków, szczególnie przez firmy energetyczne, z wąskich gardeł w dostawach powstałych w wyniku wojny. Zagraża to wielu miejscom pracy, ponieważ ceny energii zmuszają przemysł do ograniczenia produkcji. Nie możemy tolerować takiej sytuacji i potrzebujemy pułapów cen energii oraz podatku od nadzwyczajnych zysków, aby jak najszybciej sfinansować wypłaty nadzwyczajne dla najuboższych gospodarstw domowych. Poczyniono pewne postępy, ale działania muszą odpowiadać pilności sytuacji, jeśli mamy uniknąć sytuacji, w której ten kryzys będzie kosztował życie tej zimy. Jednak UE jak dotąd pominęła dwa kluczowe rozwiązania tego kryzysu: drugi program SURE, który pozwoli zachować miejsca pracy w energochłonnych gałęziach przemysłu zmagających się z kosztami energii, oraz wsparcie dla podwyżek płac w celu sprostania zwiększonym kosztom życia.
bs