Ks. Jerzy patronem powiatu rypińskiego

• wtorek, 18 Października 2022
  • Regiony

fot. Tablica poświęcona ks. Jerzemu na murach kościoła Najświętszego Serca Jezusa w Rypinie

fot. Tablica poświęcona ks. Jerzemu na murach kościoła Najświętszego Serca Jezusa w Rypinie

W niedzielę 16 października bł. ks. Jerzy Popiełuszko został oficjalnie ustanowiony patronem powiatu rypińskiego. Uroczystości z udziałem m.in. biskupa seniora Piotra Libery, przedstawicieli rządu, parlamentarzystów, rodziny ks. Jerzego i przedstawicieli Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego zostały zorganizowane w parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie.
Powiat Rypiński ma powierzchnię 587,08 km², zamieszkaną przez prawie 44 tysiące ludzi jest częścią województwa kujawsko-pomorskiego i należy do najstarszych jednostek terytorialnych naszego państwa. W ubiegłym roku radni powiatu poparli uchwałę o woli ustanowienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki patronem powiatu rypińskiego. Po wypełnieniu dość długo trwającej procedury wg. prawa kościelnego Stolica Apostolska  niedawno wydała pozytywną decyzję w tej sprawie wobec czego władze powiatu szybko przystąpiły do działania.
Idee NSZZ „Solidarność” są w Rypinie silne od samego powstania związku. Sztandar Podregionu – do dziś cieszący związkowców – został poświęcony 18 października 1981 roku przez biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego na terenie dzisiejszego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rypinie, a błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko ma wiele miejsc kultu w całym powiecie, gdzie związkowcy oraz sympatycy organizacji gromadzą się na wspólnych obchodach rocznic i dla uczczenia pamięci męczeńskiej śmierci swojego patrona. Ponadto, wraz z mieszkańcami, członkowie NSZZ” S”  ufundowali pamiątkową tablicę poświęconą ks. Jerzemu, która znajduje się na murach kościoła Najświętszego Serca Jezusa w Rypinie. Właśnie w tej świątyni odbyły się w minioną niedzielę główne uroczystości.  Zainaugurował je występ grupy z Liceum Ogólnokształcącego w Rypinie, która przygotowała, pod okiem Ewy Wesołowskiej i Ewy Fede, program artystyczny poświęcony ks. Jerzemu. Później ks. kan. Jacek Lubiński, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki, odczytał dekret o ustanowieniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki patronem powiatu rypińskiego.
Do samorządowców i wiernych zaapelował ks. bp Piotr Libera.
– „Proszę, bądźcie wierni patronowi, czyńcie wszystko z wiarą i modlitwą – mówił bp Piotr Libera. – Mam nadzieję, że każda uczestniczka, każdy uczestnik dzisiejszej uroczystości, odmówi choćby jeden dziesiątek różańca za wasz powiat, gminę, miasto, województwo, ale i za pokój w Ukrainie. Pomodli się o opamiętanie dla dyktatora, moskiewskiego dyktatora”.
Po mszy, została zorganizowana uroczysta sesja rady powiatu, z udziałem biskupa Libery, najbliższej rodziny bł. ks. Popiełuszki, przedstawicieli rządu m.in. wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, wicewojewody Józefa Ramlaua, poseł Joanny Borowiak oraz członków lokalnego samorządu i przedstawicieli Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”.
– Bł. ks. Jerzy Popiełuszko w czasach totalitarnego zakłamania dawał świadectwo prawdzie – mówił starosta Jarosław Sochacki. – Powtarzał: „Nie daj się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężaj”. Mówił to, gdy deptane były prawa boże, ale i prawa człowieka. Głęboka wiara, wyniesiona z domu rodzinnego, pozwoliła mu stanąć w obronie prawdy, wolności i poszanowania godności drugiego człowieka.
Po tej części – radni – w głosowaniu jawnym –  jednogłośnie poparli uchwałę o ustanowieniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki patronem powiatu rypińskiego. W ten sposób stał się pierwszym powiatem w województwie kujawsko-pomorskim, który ma swojego patrona.
W wystąpieniach gratulacyjnych głos zabrał m.in. wiceprzewodniczący naszego ZR Janusz Dębczyński i odczytał okolicznościowy list przewodniczącego KK Piotra Dudy, a także złożył życzenia mieszkańcom powiatu z okazji tak dobrej decyzji i tak dobrego wyboru.
Region Toruńsko-Włocławski NSZZ „Solidarność” / kk