Europejska kampania ws. wysokich kosztów życia

• piątek, 14 Października 2022
  • Zagranica

Europejska Konfederacja Związków Zawodowych rozpoczęła kampanię w sprawie wysokich i kosztów życia w Europie.

W ramach tej kampanii EKZZ przez cały październik będzie informował i wspierał działania podejmowane przez poszczególnych członków, tak by zwrócić uwagę rządów krajowych oraz Unii Europejskiej na potrzebę pomocy pracownikom i ich rodzinom w poradzeniu sobie ze stale rosnącymi kosztami utrzymania. Są to m.in. manifestacje, pikiety, listy do rządów lub ministerstw, projekty reform, konferencje, webinary i inne działania edukacyjne. W ostatnich dniach odbyły się demonstracje w Bratysławie, Pradze i Rzymie, a planowane są m.in. konferencja w Chorwacji, wydarzenia w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Niemczech i Rumunii. Europejska i światowa federacja IndustriAll przygotowała specjalny webinar, a w Pradze w ramach Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego odbyło się nadzwyczajne spotkanie Grupy Pracowniczej nt. „Dialog społeczny w ramach zielonej transformacji”.

Na początek kampanii EKZZ przygotował petycję w kilku językach krajowych, która zawiera sześciopunktowy plan żądań pozwalających na uporanie się z obecnym kryzysem i budowę gospodarki przyjaznej pracownikom. Wiele z problemów podnoszonych przez EKZZ doskwiera również polskim pracownikom, jak np. zbyt niski wzrost wynagrodzeń, ubóstwo energetyczne wynikające z gwałtownie rosnących cen energii, nieskuteczny dialog społeczny, dlatego NSZZ „Solidarność” rozpoczął z rządem negocjacje na temat swoich trzech postulatów (3xP).

Pierwszy z nich dotyczy przyjęcia specjalnego systemu powstrzymania wzrostu cen energii ze wszystkich surowców i nośników, drugi podniesienia (o 20%) wynagrodzeń pracowników sfery finansów publicznych, a trzeci przyjęcia od dawna postulowanej przez NSZZ „Solidarność” ustawy dotyczącej tzw. emerytur stażowych. Ponieważ dotychczasowe rozmowy z rządem w tej sprawie nie przyniosły oczekiwanego przez Związek rozstrzygnięcia 17 listopada w Warszawie odbędzie się poświęcona tym żądaniom manifestacja.

kb