fot. www.eesc.europa.eu
Podczas niedawnej sesji plenarnej Europejskiego Komitetu-Ekonomiczno-Społecznego członkowie tej unijnej instytucji debatowali m.in. na temat godnej pracy na świecie. Otwierając dyskusję Przewodnicząca EKES zwracała uwagę na to jak istotna społecznie jest godna praca.
“Godna praca daje nam szansę na przyszłość, która będzie uwzględniała wszystkich” – mówiła w swoim wstępie do dyskusji. Następnie przedstawiła wspólne działania Unii Europejskiej i Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) na rzecz godnej pracy, jak na przykład prawo zakazujące importu do UE produktów, przy których była wykorzystywana przymusowa praca dzieci. Regulacje ograniczyły pracę przymusową, lecz jak stwierdziła Przewodnicząca EKES Christa Schweng, problem nadal jest poważny i jest jeszcze wiele do zrobienia, gdyż wciąż do pracy jest zmuszane 28 milionów ludzi na całym świecie.
Następnie głos zabrał Heinz Werner Koller, Dyrektor Biura Regionalnego MOP na Europę i Azję Środkową. Swoje wystąpienie rozpoczął od kwestii kryzysu żywieniowego na świecie jaki wywołała agresja Rosji na Ukrainę. Następnie poruszył wiele tematów jak np. wspomniana już praca dzieci, czy negatywne skutki pandemii Covid-19 dla pracowników, zwłaszcza kobiet, które zostały bardziej poszkodowane i straciły wiele miejsc pracy. Wspomniał również o konieczności walki z mobbingiem w pracy i zachęcał do ratyfikacji konwencji MOP dotyczącej mobbingu. Podkreślił istotność dialogu społecznego oraz układów zbiorowych, które odegrały kluczową rolę w ochronie miejsc pracy podczas pandemii. Zakończył mówiąc, że pokój na świecie może być osiągnięty tylko poprzez społeczną sprawiedliwość.
W dalszej części głos zabierali członkowie Komitetu. Dominującym tematem pozostawała praca przymusowa oraz praca dzieci, a także konieczność podjęcia wszelkich środków w celu wyeliminowania jej. Mówiono między innymi o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w Katarze, gdzie wielu pracowników pracowało pod przymusem w złych i niebezpiecznych warunkach, co niejednokrotnie kończyło się wypadkami śmiertelnymi. Pojawiły też się głosy przestrzegające przed nakładaniem kolejnych regulacji na już i tak bardzo uregulowany rynek pracy. Małe i średnie przedsiębiorstwa już teraz borykają się ze sporymi problemami związanymi z biurokracją, a nakładanie nowych regulacji i wprowadzanie ciągłych zmian tylko utrudnia im sytuację. Mówiono też o ciągle trudnej sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy i konieczności stworzenia bardziej inkluzywnego środowiska, które pozwoliłoby im podjąć godną pracę za przyzwoite pieniądze, co zdecydowanie poprawiłoby ich sytuację bytową.
Na koniec debaty głos ponownie zabrał przedstawiciel MOP. Stwierdził, że UE i MOP to bliscy sojusznicy, którzy wspólnie walczą o te same cele. Podziękował UE za bycie świetnym przykładem dla innych oraz za światowe przywództwo we wprowadzaniu zmian na rzecz godnej pracy. Mówił o Uzbekistanie, gdzie dzięki MOP udało się wyeliminować pracę przymusową i pracę dzieci. Chcąc eksportować bawełnę Uzbekistan musiał przyjąć odpowiednie konwencje międzynarodowe. Pomimo ciężkich początków udało się osiągnąć cel i dzieci zamiast pracować na plantacji chodzą teraz do szkoły. Zdaniem Kollera jest to świetny przykład na pozytywny wpływ jaki ma MOP w krajach rozwijających się.
wg