Protestują w Indorama Ventures we Włocławku

• czwartek, 22 Września 2022
  • Branże

fot. www.indoramaventures.com

Pracownicy żądają podwyżki 1500 złotych na każdego zatrudnionego pracownika, począwszy od dnia 1 września, z wyrównaniem do dnia 1 sierpnia. Firma Indorama Ventures jest światowym potentatem w kwestii produkcji chemicznej. We Włocławku produkuje się opakowania PET, głównie wykorzystywane w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.
Firma działa na terenie 34 krajów w 136 zakładach, w których zatrudnia ponad 26 tysięcy osób. Członkowie związku powtarzają, że nie chcą stawiać firmy w złym świetle, jednak wobec wysokiej inflacji, która panuje na terenie naszego kraju, wartość pieniądza który otrzymują znacznie spadła. Pracownicy żądają podwyżki 1500 złotych na każdego zatrudnionego pracownika, począwszy od dnia 1 września, z wyrównaniem do dnia 1 sierpnia.
– Wynagrodzenie, które otrzymujemy, jest nieadekwatne do pracy, którą świadczymy. To bardzo skomplikowany proces chemiczny, który wymaga dużego doświadczenia. Proces nauki podstawowego operatora trwa około roku – mówi Tomasz Dziewulak, przewodniczący komisji zakładowej NSZZ Solidarność w Indorama Ventures.
Przedstawiciele związku sprecyzowali swoje żądania już 29 lipca tego roku. Niestety, jak do tej pory, do żadnych rozmów w celu załagodzenia konfliktu nie doszło. – Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych mówi bardzo wyraźnie – niezwłocznie po złożeniu takiego żądania, pracodawca powinien przystąpić do rozmów ze stroną, która takie żądania składa. Niestety tutaj nie ma póki co żadnego dialogu. – mówi Janusz Dębczyński, Przewodniczący Oddziału Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej NSZZ Solidarność. Pracodawca wyznaczył termin na rokowania – 29 września tego roku, tłumacząc się przyczynami organizacyjnymi – remontem, co według związkowców jest brakiem poszanowania zapisów ustawy, oraz oznaką braku dobrej woli ze strony firmy. W przypadku braku podjęcia dialogu przez firmę Indorama Ventures i zaostrzenia się sporu, NSZZ Solidarność nie wyklucza pikiety na poziomie regionalnym, czy nawet krajowym.

NSZZ „S” Region Toruńsko-Włocławski