42. rocznica podpisania Porozumienia Katowickiego

• czwartek, 08 Września 2022
  • Regiony

fot. IPN

11 września 2022 r. w Dąbrowie Górniczej odbędą się obchody 42. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego (nazwa pochodzi od Huty Katowice, gdzie podpisano porozumienie) oraz powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność“.
Uroczystość rozpocznie się o godz. 9.30 mszą świętą w Sanktuarium św. Antoniego, ul. Kościelna 20. Następnie uczestnicy uroczystości złożą kwiaty pod Pomnikiem Porozumienia Katowickiego, al. J. Piłsudskiego 92. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Najważniejszym zapisem Porozumienia Katowickiego był punkt gwarantujący, że porozumienie gdańskie dot. prawa tworzenia niezależnych związków zawodowych odnosi się do całej Polski.
Poniżej treść Porozumienia Katowickiego