mat. Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku
Stopa bezrobocia w wakacyjnym okresie nie zmieniła się znacząco i wynosi obecnie 4,3 proc. (zmiana wynosi 0,1 procent), ale – choć są to dane częściowe, ponieważ nie ma jeszcze pełnych raportów – da się zauważyć jeden niepokojący element.
Ze statystyk wynika, że od czerwca zmniejszyła się znacząco liczna wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. Spadek jest rzędu 13 proc. Jednocześnie ogólna liczba oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom z różnych krajów się zmniejszyła (o ponad 5 proc.), ale znacząco wzrosło zatrudnienie osób z terenu Ukrainy (skok wynosi ponad 21 proc.).
Latem największa stopa bezrobocia była widoczna w powiatach: człuchowskim (ponad 10%), lęborskim i nowodworskim (ponad 9%) oraz bytowskim i malborskim (ponad 8%). Najniższa z kolei w powiecie kartuskim i Gdańsku oraz w Gdyni (poniżej 3%), a także w Sopocie (poniżej 2%).
Osoby długotrwale bezrobotne stanowią prawie 50 proc. wszyskich zarejestrowanych, a pozostających bez pracy. Pod względem płci znacznie więcej jest bezrobotnych kobiet niż mężczyzn.
www.solidarnosc.gda.pl