Europejska Kampania „Zero Zgonów” w Miejscu Pracy

• poniedziałek, 05 Września 2022
  • Zagranica

Trwa kampania oraz petycja Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych pn. „Zero Zgonów” w miejscu pracy. Organizacje związkowe z całej Europy, w tym NSZZ „Solidarność”, jednogłośnie wzywają Unię Europejską, rządy państw członkowskich i pracodawców do faktycznego zaangażowania się oraz podjęcia działań niezbędnych do osiągnięcia zerowej liczby wypadków śmiertelnych w miejscu pracy.
Mottem przewodnim kampanii zainaugurowanej podczas tegorocznego Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych jest osiągnięcie celu zero wypadków śmiertelnych przy pracy do 2030 roku w całej Unii Europejskiej. Z analiz Europejskiego Instytutu Związków Zawodowych (European Trade Union Institute – ETUI) wynika, że w ciągu bieżącej dekady w UE prawie 30 000 osób może zginąć na skutek wypadku przy pracy, jeśli nie zostaną podjęte działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa w miejscach pracy.
Petycję „Zero Zgonów” w miejscu pracy można podpisywać pod linkiem: https://action-europe.org/work-shouldnt-kill-demand-zero-death-work
Na przykład przewiduje się, że liczba wypadków śmiertelnych w miejscu pracy w ogóle nie ulegnie spadkowi w Hiszpanii, a we Francji nastąpi nawet jej wzrost. Natomiast w całej Europie będzie dochodzić do śmiertelnych wypadków przy pracy przez następne 30 lat, jeśli nie dłużej.  Można by jednak położyć im kres do 2030 r., gdyby istniała wola polityczna – podkreśla Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (EKZZ).
W manifeście kampanii „Zero Zgonów” EKZZ przypomina, że każdego dnia w Unii Europejskiej dwanaście osób nie wraca z pracy do domu na skutek wypadku śmiertelnego w miejscu pracy. Praca pozwala pracownikom zarabiać na życie, ale może też ich go pozbawić, a ich rodziny cierpią emocjonalnie i finansowo.
Zero wypadków śmiertelnych w miejscu pracy nie jest utopijnym marzeniem. Tendencja do zmniejszania się liczby śmiertelnych wypadków przy pracy jest spadkowa, a ich wyeliminowanie jest osiągalne.
Jednak podczas gdy liczba wypadków śmiertelnych maleje, rośnie liczba chorób zawodowych. Co roku około 100 000 pracowników umiera na nowotwory pochodzenia zawodowego, spowodowanego narażeniem na działanie substancji niebezpiecznych. Długie godziny pracy i presja psychiczna w miejscu pracy powodują choroby serca, udary, depresję i samobójstwa. Nieprawidłowa postawa ciała, powtarzające się ruchy i podnoszenie ciężarów powodują bóle pleców i inne schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, co z kolei może mieć związek ze zdrowiem psychicznym i niezdolnością do pracy.
Nowe wyzwania dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników stwarzają ekstremalne warunki pogodowe i temperatury związane ze zmianami klimatu, jak również nowe formy pracy poza tradycyjnym miejscem pracy, takie jak rosnące w szybkim tempie praca zdalna oraz praca w gospodarce platformowej. Pandemia COVID-19 sprawiła, że miejsce pracy stało się głównym źródłem zakażeń, doprowadzając do śmierci wielu tysięcy pracowników.  Musimy zatem być lepiej przygotowani w miejscu pracy i poza nim na przyszłe pandemie – podkreśla EKZZ.
„Pomimo postępów poczynionych w ciągu ostatnich 5 lat, UE wciąż jest daleka od zakończenia problemu wypadków śmiertelnych w miejscu pracy! Żądamy zerowej liczby zgonów w pracy!” – postuluje EKZZ.
pb