fot. pixabay.com
W ciągu ostatnich miesięcy w Polsce zwiększa się liczba mieszkających tu cudzoziemców. Dotyczy to głównie obywateli Ukrainy. W jaki sposób osoba nieposiadająca polskiego obywatelstwa może zacząć pracę? W najnowszej audycji z cyklu „Wakacyjna praca” w rozmowie z Danielem Wojciechowskim opowiedziała o tym zastępca okręgowego inspektora pracy w Gdańsku, Patrycja Potocka-Szmoń.
Inspektor wyjaśniła, kim właściwie jest cudzoziemiec i jakie wymogi musi spełniać, aby zacząć pracę w Polsce. – Cudzoziemcem jest każdy, kto nie posiada polskiego obywatelstwa. Pracować w Polsce może każda taka osoba, pod warunkiem, że jest legalnie na terenie Polski i na takiej podstawie, która nie uniemożliwia wykonywania pracy – mówi.
W audycji poruszono również temat tego, na co powinien zwrócić uwagę pracodawca, zatrudniając cudzoziemca. – Pracodawca, zanim zatrudni cudzoziemca, musi zweryfikować legalność pobytu. Musi być to pobyt, który nie uniemożliwia pracy. Na przykład pobyt na podstawie wizy turystycznej nie pozwala na wykonywanie pracy. Ostatnio zmieniły się przepisy, dzięki którym obywatele Ukrainy, którzy przebywają legalnie na terenie Polski, mogą wykonywać pracę bez konieczności dodatkowych zezwoleń. Wymagane jest tylko powiadomienie powiatowego urzędu pracy w ciągu czternastu dni – opowiada.
Patrycja Potocka-Szmoń mówiła także o tym, kto może zatrudnić cudzoziemca. – Praca sezonowa jest definiowana w stosunku do cudzoziemców w odrębny sposób. Przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców definiują pracę sezonową jako pracę uzależnioną od rytmu sezonowego, który obowiązuje w określonych dziedzinach działalności zatrudniającego pracodawcy czy też zleceniodawcy. Są konkretne branże, w których można takich pracowników zatrudniać, otóż rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo, rybactwo, a także działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi – wyjaśniała. Przekonywała też, że pracodawca, który chciałby zatrudniać cudzoziemca, musi uzyskać zezwolenie na pracę sezonową dla tego cudzoziemca, o które zwraca się do Powiatowego Urzędu Pracy.
Audycja „Głos pracownika” powstaje we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność”.