fot. NSZZ „S” Region Wielkopolska
Działając wspólnie w Wielkopolskiej Radzie Dialogu Społecznego, reprezentatywne organizacje pracodawców i pracobiorców – z inicjatywy NSZZ „Solidarność” Region Wielkopolska i Pracodawców RP Wielkopolska – zainicjowały prace nad stworzeniem nowych regulacji w ramach Kodeksu pracy, dotyczących uelastycznienia czasu pracy przy wykorzystaniu porozumień w formule układów pracy.
Inicjatorzy przekonują, że problem wiąże się z przerwami w procesach produkcyjnych, wynikających z przerwania łańcucha dostaw, pandemii COVID oraz następstw wybuchu wojny na Ukrainie. Pandemia COVID-19 oraz inflacja dezorganizują bieżące procesy gospodarcze, wpływając niekorzystnie na sytuację pracodawców i pracobiorców.
Wobec powyższego, w trosce o przyszłość, o dobrą kondycję firm oraz stabilne, godne i bezpieczne zatrudnienie pracujących w nich pracowników reprezentatywne organizacje pracodawców oraz reprezentatywne związki zawodowe z województwa wielkopolskiego podejmują wspólny dialog w celu przeciwdziałania kryzysowi gospodarczemu.
Ta wspólna wielkopolska inicjatywa dwóch z trzech stron dialogu społecznego ma na celu zwrócenie uwagi rządzącym na konieczność wprowadzenia zmian w Kodeksie pracy. Zmian, które będą korzystne zarówno dla pracodawców, jak i pracowników, ale przede wszystkim dla polskiej gospodarki.
W dniu 20 lipca 2022 roku w siedzibie Izby odbyła się konferencja prasowa dotycząca elastycznego czasu pracy, w której wzięli udział: Jarosław Lange – przewodniczący Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”, Wojciech Kruk – prezydent Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, przewodniczący WR3, oraz Tomasz Działyński – prezes Pracodawcy RP Wielkopolska.
Region Wielkopolska NSZZ „Solidarność”