75-lecie Kopalni Węgla Brunatnego Turów

• poniedziałek, 06 Czerwca 2022
  • Branże

fot. Region Dolny Śląsk NSZZ "Solidarność"

W piątek 3 czerwca przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz pracownicy KWB Turów brali udział w uroczystościach związanych z 75-leciem Kopalni Węgla Brunatnego Turów.
W imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” życzenia przesłał przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda. Nawiązując do głośnych wydarzeń wokół kopalni podkreślił, że tej rocznicy, za sprawą bezprawnych działań Trybunału nie-Sprawiedliwości Unii Europejskiej, mogłoby nie być. Na szczęście dzięki zdecydowanej postawie „Solidarności”, pracowników i kierownictwa Kopalni oraz lokalnego społeczeństwa, uratowano nie tylko kompleks energetyczny, ale też tysiące miejsc pracy i bezpieczeństwo energetyczne Polski.
Dlatego też jubileusz Kopalni Turów nabrał wyjątkowego znaczenia. Przewodniczący NSZZ „Solidarność” KWB Turów Wojciech Ilnicki w imieniu przewodniczącego Piotra Dudy przekazał wszystkim pracownikom Kopalni życzenia bezpiecznej, stabilnej pracy, godnych wynagrodzeń oraz poczucia dumy z pracy w kompleksie energetycznym, który odgrywa niezwykle ważną rolę w polskiej gospodarce.
Turoszowski kompleks energetyczny odpowiada za 5 proc. krajowej produkcji energii elektrycznej i jest istotnym elementem krajowego systemu elektroenergetycznego, który ma wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz stabilne dostawy prądu do milionów gospodarstw domowych.
W uroczystościach obok licznych gości udział wzięli: przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk Kazimierz Kimso i przewodniczący Zarządu Regionu Jeleniogórskiego Franciszek Kopeć.