Odsłonięto i poświęcono tablicę Marszałka Józefa Piłsudskiego

• wtorek, 03 Maja 2022
  • Kraj

W ostatni dzień “Obchodów majowych” w Święto Konstytucji 3 Maja o godzinie 11:00 w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Święto Narodowe Trzeciego Maja to wyjątkowy dzień przypominający o wydarzeniach, które miały miejsce 3 maja 1791 roku, gdy Sejm Wielki uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była to pierwsza konstytucja w nowożytnej Europie i druga po amerykańskiej na świecie. W tym roku przypada 231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W tym symbolicznym dniu we wtorek 3 maja o godzinie 11:00 w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy Marszałka Józefa Piłsudskiego – ojca polskiej niepodległości, współtwórcy II Rzeczypospolitej, dowódcy I Brygady Legionów i pogromcy Sowietów w Bitwie Warszawskiej z 1920 r. Następnie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny w tejże Bazylice, a po Mszy św. odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego.

ZOBACZ TAKŻE: Obchody majowe w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Msze, koncerty i odsłonięcie tablicy w 40-lecie wydarzeń z 1982 roku

– Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku, jako syn Józefa i Marii z Billewiczów. Całe swoje życie poświęcił temu, by Polska stała się wolna, tworząc po drodze Wojsko Polskie i państwo polskie. Wreszcie stanął Marszałek Piłsudski w szeregu dziejowych obrońców wiary. Jego zwycięska armia z 1920 roku osiągnęła znaczenie Lepanto z 1571 r. i Wiednia z 1683 r. Za to należy się Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu wdzięczność nie tylko narodu polskiego, ale całej chrześcijańskiej Europy – powiedział nam Stanisław Władysław Śliwa, Generał Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.

www.tysol.pl

– Marszałek Józef Piłsudski ukochał Matkę Boską Ostrobramską i nigdy się z nią nie rozstawał, miał ją zawsze przy sobie i był jej wierny do ostatni dni życia. Jego stwierdzenie, że chciałby, aby jego serce spoczęło obok trumny matki na wileńskim cmentarzu na Rossie jest świadectwem tego, iż Marszałek był związany z Matką Boską Ostrobramską. Z kolei napis “Dzięki Ci Matko za Wilno” umieszczony w Ostrej Bramie jest dowodem na przywiązanie Marszałka do tamtejszej ziemi. Także Piłsudczycy czczą Marszałka Józefa Piłsudskiego razem z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Dowodem tego jest fakt, że w 150. rocznicę urodzin Marszałka, Piłsudczycy umieścili ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej w miejscu chrztu Józefa Piłsudskiego w miejscowości Powiewiórka, jak również w Ostrej Bramie oraz na Wilenszczyźnie w Butrymańcach, gdzie duchowym przywódcą naszego Związku jest ks. Józef Aszkiełowicz. Matka Boska Ostrobramska jest umieszczona także na 35 sztandarach jakie Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej posiada. Umieszczenie tablicy w kolebce Solidarności w Bazylice św. Brygidy jest wyrazem wielkiego szacunku i uznania dla osoby Marszałka Józefa Piłsudskiego, ale jest też wyrazem naszej miłości i wielkiego patriotyzmu do ukochanej Ojczyzny – zaznaczył generał Stanisław Władysław Śliwa.