fot. fot. Region Świętokrzyski NSZZ Solidarność
W siedzibie Enea Elektrownia Połaniec SA w Zawadzie ogłoszono wyniki i wręczono nagrody laureatom XVIII Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność”, organizowanego przez Region Świętokrzyski NSZZ „Solidarność” i świętokrzyskiego kuratora oświaty. Firma Enea Połaniec jest partnerem tegorocznego konkursu.
Partnerstwo zaowocowało nie tylko cennymi nagrodami, ale także dodatkową atrakcją dla laureatów – zwiedzaniem elektrowni. Uczniowie zobaczyli cały proces powstawania energii elektrycznej, bez której trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie współczesnego świata. Uczestnicy uroczystości zostali powitani przez prezesa Zarządu Enea Elektrownia Połaniec – Bogusława Rybackiego, który powiedział m.in., że reprezentowane przez niego przedsiębiorstwo wspiera takie inicjatywy.
– Cieszymy się, że możemy gościć młodych ludzi, którzy biorą udział w konkursie poświęconym tak ważnej dziedzinie, jaką jest Solidarność.
O założeniach osiemnastoletniego już konkursu, konkretnej wiedzy, którą prezentują uczestniczący w nim uczniowie, mówił przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” Waldemar Bartosz.
– Rozwijanie zainteresowań najnowszą historią naszej ojczyzny i Ziemi Świętokrzyskiej wśród uczestników konkursu, rozwijanie wiedzy o ruchu związkowym w Polsce i na świecie, poznanie roli związków zawodowych, jaką odgrywają w naszym życiu zawodowym i społecznym – to dziedziny, które zgłębiają laureaci naszego konkursu i wpływają na kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich wśród młodzieży.
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, który objął konkurs honorowym patronatem, wyraził nadzieję, że:
– Zdobyta przez uczniów wiedza podczas przygotowania się do konkursu przyczyni się praktycznie do łatwiejszego i mądrzejszego wejścia w dorosłe, zawodowe życie.
W XVIII Konkursie Wiedzy o NSZZ „Solidarność” uczestniczyło ponad 220 uczniów z 13 szkół ponadpodstawowych z całego województwa świętokrzyskiego. Uczniowie mieli do pokonania dwa etapy: pierwszy – szkolny, i drugi – wojewódzki. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 43 uczniów. Tych, którzy zdobyli najwięcej punktów, odpowiadając na 33 pytania zawarte w teście – poznaliśmy podczas uroczystości ogłoszenia wyników. Jedenastu uczniów nagrodzono cennymi nagrodami.
Pierwsze miejsce ex aequo zajęli: Oliwia Zalas z Zespołu Szkół Nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie i Kacper Wysocki z Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu. Nagrodą był wysokiej klasy laptop. Na drugim miejscu była Marta Stachura z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie, która otrzymała elektryczną hulajnogę. Trzecie miejsce – Dominik Kowalczyk z Zespołu Szkół Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie, nagroda – inteligentny zegarek. Pozostali laureaci otrzymali smartfony, głośniki i słuchawki bezprzewodowe. Dodatkowo każdy laureat otrzymał dyplom, zestaw edukacyjny IPN i książki.
Konkurs nie należy do najłatwiejszych, a stosunkowo duże zainteresowanie nim uczniów pokazuje, że dla młodych ludzi takie dziedziny, jak najnowsza historia Polski, Solidarność, rola związków zawodowych w zakładach pracy są na tyle atrakcyjne, że warto zdobywać i poszerzać o nich wiedzę.
ap/kk