Związkowy z Solarisa dziękują za solidarne wparcie

• środa, 06 Kwietnia 2022
  • Regiony

Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” w Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. i Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ „S” złożyła podziękowania za wsparcie finansowe strajkujących i wszelkie inne wsparcie i gesty solidarności. Strajk w Solarisie trwał 38 dni.

Po sześciu tygodniach strajku 3 marca br. związki zawodowe i zarząd podpisały porozumienie. Pracownicy otrzymają po 500 zł podwyżki płacy zasadniczej. 400 zł od pierwszego marca, pozostałą kwotę od pierwszego lipca. Ponadto pracodawca gwarantuje podwyżkę na 2023 rok w wysokości średniorocznego wskaźnika inflacji za rok 2022 plus 0,5 pkt proc., lecz nie więcej niż 7,5 proc. i nie mniej niż 250 zł płacy zasadniczej.

Strony ustaliły też, że do 10 marca wypracują zasady przyznania dodatkowej premii finansowej za realizację planu produkcji za rok 2022, którą pracodawca wypłaci w styczniu 2023 r. Podpisane porozumienie oznacza zakończenie strajku oraz sporu zbiorowego. Choć pracownicy żądali 800 zł podwyżki, osiągnięty kompromis jest dwukrotnie wyższy od pierwotnej propozycji pracodawcy. Strajk generalny w Solarisie trwał od 24 stycznia tego roku.

Region Wielkopolska