Pracownicy DB Cargo dostaną podwyżki

• czwartek, 24 Marca 2022
  • Branże

fot. Siemens Mobility

18 marca zarząd DB Cargo podpisał z reprezentacją pracowników porozumienie, na mocy którego zasadnicze wynagrodzenia zatrudnionych wzrosną średnio o 500 zł/brutto. To ogromny sukces organizacji związkowych. Zmiany wchodzą w życie 1 maja.

Związkowcy z DB Cargo domagali się początkowo wyższego wzrostu wynagrodzeń, ale po długich i męczących negocjacjach zdecydowali się zawrzeć z pracodawcą porozumienie. – Rozmowy z pracodawcą były bardzo trudne, nie chcieliśmy ich już dłużej przeciągać. Domagaliśmy się 600 zł podwyżki, wynegocjowaliśmy 500 zł, co w tej chwili, w związku z wybuchem wojny na Ukrainie, należy uznać za sukces – mówi Leszek Piskała, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w DB Cargo i dodaje: – Pięćset złotych brutto to średnia wysokość podwyżki wynikająca z podzielnia sumy środków przeznaczonych na wzrost wynagrodzeń przez całkowitą liczbę pracowników naszej firmy. W praktyce podwyżki będą dość zróżnicowane. O ostatecznym podziale pieniędzy będą decydować kierownicy działów. W porozumieniu mamy zapisaną minimalną gwarantowaną sumę podwyżki. Wynosi ona 200 zł, co oznacza, że nikt nie zostanie z pustymi rękami. Dodatkowo w kwietniu pracownicy otrzymają 1000 zł/ brutto w ramach drugiej transzy nagrody, którą związki zawodowe wynegocjowały jeszcze w zeszłym roku. Jej pierwsza część o takiej samej wysokości została pracownikom przyznana w grudniu 2021.

Spółka DB Cargo jest częścią niemieckiego koncernu zajmującego się transportem kolejowym, Deutsche Bahn. W całej Polsce zatrudnia niecałe 3 tysiące pracowników.

msz