Od kwietnia wzrosną zarobki pracowników chorzowskiego Alstomu

• poniedziałek, 21 Marca 2022
  • Regiony

O 450 zł brutto wzrosną od kwietnia wynagrodzenia w spółce Alstom Konstal w Chorzowie. Dzięki staraniom zakładowych organizacji związkowych pracownicy firmy otrzymają także jednorazową nagrodę wynoszącą 300 zł brutto.

Porozumienie w tej sprawie podpisane zostało w chorzowskim Alstomie 10 marca. Podwyżki otrzyma większość pracowników zakładu. Wyjątkiem są osoby zatrudnione w firmie po 1 września 2021 roku. – W poprzednich latach, żeby dostać zbiorową podwyżkę, trzeba było mieć przynajmniej rok stażu, teraz ten okres został skrócony do kilku miesięcy. Automatycznie zapisami porozumienia objęta zostanie większa grupa pracowników – podkreśla Karol Pluszczyk, przewodniczący „Solidarności” w spółce.

Podczas rozmów z pracodawcą związkowcy nalegali, by wynegocjowana przez nich nagroda wynosząca 300 zł brutto, wpłynęła na konta pracowników przed Świętami Wielkanocnymi. – Pracodawca zobowiązał się, że spróbuje zmieścić się w tym terminie – dodaje szef „S” w Alstom Konstal w Chorzowie.

Karol Pluszczyk zaznacza, że oczekiwania płacowe pracowników były wyższe. Rozmowy na temat podwyżek związkowcy rozpoczęli pod koniec zeszłego roku, żeby pracodawca mógł uwzględnić znaczący wzrost płac w budżecie spółki na 2022 rok. – Byliśmy przygotowani na wejście w spór zbiorowy, ale sytuacja związana z wojną na Ukrainie zmieniła nasze plany. W tej chwili możemy powiedzieć, że jest to dobre porozumienie. Wynegocjowaliśmy ponad dwukrotnie wyższe podwyżki, niż w dwóch poprzednich latach. Choć oczywiście inflacja też jest niestety najwyższa od wielu lat – dodaje.

Podkreśla, że w skali globalnej koncern Alstom odczuje skutki inwazji Rosjan na Ukrainę, ponieważ posiada spółki zarówno w jednym, jak w drugim kraju. – Umowy podpisane przez rosyjskie zakłady Alstomu zostały zawieszone. Natomiast w tej chwili pracodawca ściąga ukraińskie pracownice koncernu oraz żony ukraińskich pracowników do Chorzowa i w miarę możliwości przygotowuje dla nich miejsca pracy. Część z nich już przyjechała, część jest w drodze – mówi Karol Pluszczyk.

W Alstom Konstal w Chorzowie zatrudnionych jest ok. 1,1 tys. osób. Zakład produkuje pojazdy szynowe, głównie wagony metra i kolejowe oraz kompletne pociągi. Spółka należy do francuskiego koncernu Alstom.

W styczniu zeszłego roku Alstom zakończył proces przejmowania kanadyjskiego Bombardiera, w efekcie czego powstał jeden z największych światowych producentów taboru szynowego. W Polsce koncern posiada 11 oddziałów, ale w każdym z nich rozmowy płacowe są prowadzone oddzielnie.

aga