Bezpieczna praca dla obywateli Ukrainy

• poniedziałek, 14 Marca 2022
  • Branże

11 marca w Warszawie Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, kierownictwo PIP oraz przedstawiciele urzędów państwowych i partnerów społecznych rozmawiali o wyzwaniach, jakie czekają urząd w najbliższym czasie. Tematem dominującym była pomoc obywatelom Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną.

– Ostatnie dni są naznaczone tragicznymi, bardzo smutnymi dla nas wszystkich wydarzeniami. Zbrojna inwazja Rosji na wolną i niepodległą Ukrainę spowodowała wielki napływ uchodźców z tego kraju do Polski. Ludzie ci potrzebują natychmiastowej pomocy, nie tylko materialnej, ale również w wymiarze prawnym i informacyjnym – powiedziała Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Poinformowała, że trwają prace nad materiałami informacyjnymi dla obywateli Ukrainy szukających schronienia w Polsce. Zawierać będą one przydatne dane o zasadach wykonywania legalnej pracy na terytorium Polski – ze szczególnym uwzględnieniem nowych regulacji prawnych w sprawie uproszczonego trybu podejmowania pracy, które znajdą się w specjalnej ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym (projekt tej ustawy jest aktualnie rozpatrywany przez Sejm RP). Obecnie w działania informacyjne dla osób uciekających z Ukrainy zostały zaangażowane także wszystkie okręgowe inspektoraty pracy.

Prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska zauważyła, że działalność PIP nierozerwalnie jest związana z bieżącymi wydarzeniami, na które trzeba szybko i stanowczo reagować. Zadeklarowała dalsze zacieśnianie współpracy z PIP w zakresie nadzoru nad legalnością zatrudnienia.

Andrzej Ziółkowski, prezes Urzędu Dozoru Technicznego (UDT), podkreślił dobrą współpracę z PIP, której efektem są wspólne działania dotyczące wykorzystania nowatorskich rozwiązań, latających dronów w działalności kontrolnej. Zadeklarował, że UDT dysponuje nowoczesnymi technologiami pozwalającymi na przeprowadzanie wirtualnych szkoleń, które mogą być wykorzystane jako platforma do szkolenia pracowników z Ukrainy w zakresie prawa pracy, oraz bhp.

W trakcie spotkania zaprezentowane zostały informacje dotyczące działań kontrolnych oraz prewencyjnych przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy w 2021 r.

Poniżej list Piotra Dudy, przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” do Państwowej Inspekcji Pracy

Rok funkcjonowania Państwowej Inspekcji Pracy pod kierownictwem minister Kataryny Łażewskiej-Hrycko, to okres konstruktywnej współpracy i dobrego dialogu z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”.

Niezmiennie powtarzamy, że dla naszego Związku, Inspekcja jest najważniejszym sojusznikiem w walce o przestrzeganie praw pracowniczych, o godność pracowników i podnoszenie wysokich standardów polskiego rynku pracy. Ważne, a wręcz kluczowe jest, aby tę misję wypełniali właściwi ludzie, bez których nawet najlepsze rozwiązania stają się martwe. Pod tym względem ostatni rok działalności Państwowej Inspekcji Pracy pod kierownictwem obecnego Głównego Inspektora Pracy należy ocenić wysoko.

Jako wymierny przykład warto w tym miejscu przywołać wprowadzoną niedawno nowelizację ustawy ograniczającej handel w niedzielę, za egzekucję której odpowiedzialna jest m.in. PIP. Zdecydowana i sprawna reakcja Inspekcji we współpracy z „Solidarnością”, znacząco ograniczyła proceder łamania obowiązujących ograniczeń. W imieniu Związku bardzo za to dziękuję Pani Minister i jak zawsze deklaruję współpracę i dalsze nasze wsparcie.

Oprócz naszych własnych problemów, z którymi nadal musimy się mierzyć, przed nami kolejne wielkie wyzwanie. Okrutna agresja Rosji przeciwko Ukrainie już teraz skutkuje masowym napływem uchodźców, z których zdecydowana większość pozostanie w Polsce. Wprowadzane prawo, dające uchodźcom m.in. prawo do podejmowania pracy, stwarza ogromną przestrzeń do nadużyć. Mam tu na myśli nieuczciwych pośredników, grupy przestępcze, a nawet nieuczciwych pracodawców, którzy na tej dramatycznej sytuacji będą chcieli skorzystać. Nie wolno dopuścić, aby ludzie dotknięci tragedią wojny, po traumatycznych przeżyciach, ponownie zostali skrzywdzeni.
Wiem, że Państwowa Inspekcja Pracy i Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” będą ściśle współpracowały, aby do takich patologii nie dopuścić.

Życząc dalszej owocnej współpracy, życzę wytrwałości i stabilności. Pani Urząd w ostatnich latach doświadczył kilku znaczących zmian w jego kierownictwie. To bardzo utrudnia właściwą pracę. Mam nadzieję, że przed nami wieloletnia współpraca, na którą bardzo liczę.

Piotr Duda