Wojewoda pomorski Dariusz Drelich: Dziękuję „Solidarności”

• piątek, 11 Marca 2022
  • Regiony

Fot.M.Lewandowski

Dzisiaj ruszył w gdańskim budynku „Solidarności” punkt rejestracyjny dla uchodźców z Ukrainy. Uruchomiona wspólnie z urzędem wojewódzkim placówka, to trzeci taki punkt, mogący obsłużyć jednocześnie nawet do 100 osób. Pomieszczenia przekazał Region Gdański i Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”.

– Dla nas to oczywiste, „Solidarność” zobowiązuje – powiedział podczas otwarcia punktu Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK.

Przypomniał, że Związek od pierwszego dnia uruchomił wszystkie swoje struktury do organizowania pomocy. Organizowane są zbiórki pieniężne i rzeczowe, Związek udostępnił swoje ośrodki.

– Już ponad 300. uchodźców przyjęły nasze ośrodki w Spale i Jarnołtówku. „Solidarność” przeznaczyła własne środki, uruchomiła specjalne konto bankowe, dzisiaj otwiera wspólnie z regionem i wojewodą pomorskim ten punkt.

Z kolei Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego powiedział, że oprócz udostępnienia pomieszczeń związkowcy będą jako wolontariusze przez cały dzień do dyspozycji uchodźców korzystających z punktu.

– Bez przerwy będą tutaj osoby z „Solidarności” pełniące tutaj dyżur.

Przypomniał też, że w regionie od samego początku organizowana jest pomoc. Region wysłał m.in. transport na Ukrainę, w tym szczególnie tak potrzebna pomoc medyczna. Otwarcie punktu nazwał działaniem oczywistym dla „Solidarności”.

Wojewoda pomorski dziękował „Solidarności”.

– Dziękuję Niezależnemu Samorządnemu Związkowi Zawodowemu „Solidarność”, na którego pomoc zawsze mogę liczyć – powiedział Dariusz Drelich.

Punkt recepcyjny otwarty w centrali „Solidarności” obejmuje m.in. salę Akwen, salę balkonową, pomieszczenia socjalne, zaplecze sanitarne i kuchenne. Znajduje się tam blisko 50 łóżek polowych. Obiekt przeznaczony jest na 24-godzinną obecność do czasu zorganizowania transportu, lub znalezienia docelowych miejsc pobytu.

Jak za pośrednictwem „Solidarności” przekazać pomoc? Wszelkie informacje znajdziesz tutaj>>>

ml