Oświatowa Solidarność dla dzieci uchodźców z Ukrainy

• poniedziałek, 07 Marca 2022
  • Branże

Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” apeluje do Ministra Edukacji i Nauki o pilne podjęcie rozmów w sprawie trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się polscy nauczyciele i placówki oświatowe. Potrzebne jest podjęcie działań legislacyjno-prawnych, aby zapewnić dzieciom uciekającym z Ukrainy możliwość kontynuowania nauki w polskich szkołach.
Przewodniczący Ryszard Proksa  spotkał się z Europejską Dyrektor Związków Zawodowych Branży Edukacyjnej (ETUCE), z którą omówił problemy i wyzwania jakim muszą sprostać polscy nauczyciele, aby udzielić dobrze zorganizowanej i odpowiadającej na autentyczne potrzeby pomocy. KSOiW jest gotowy do włączenie się w prace nad przygotowywaniem aktów prawnych dotyczących edukacji.
 „KSOiW oczekuje natychmiastowego uruchomienia środków finansowych i przeprowadzenia niezbędnych działań legislacyjno-prawnych, aby pracownicy oświaty byli w stanie udźwignąć wyzwania, przed którymi stawia ich kolejny kataklizm” – czytamy w komunikacie.
Do Polski w ostatnim czasie przybyło kilkaset tysięcy uchodźców, w tym dzieci i młodzież, która nie może zaniedbywać edukacji.  W związku z tym absurdalne jest likwidowanie szkół, na co zwraca uwagę oświatowa solidarność: „W obecnej sytuacji apelujemy o zaprzestanie likwidacji małych szkół, które mogą stać się miejscem nauki dla przybywających dzieci z Ukrainy”.
kar