Polacy krytycznie wobec zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu

• środa, 23 Lutego 2022
  • Kraj

żródło: CBOS

Większość Polaków – według raportu CBOS – nie czuje się dobrze poinformowana o obowiązujących od tego roku zmianach w podatkach, a ci, którzy uważają, że zyskają na nowych rozwiązaniach, należą do mniejszości. Blisko co czwarty badany – nie ma jeszcze wyrobionego zdania na temat nowych rozwiązań podatkowych.

CBOS opublikował raport jak kształtują się oceny po pierwszym miesiącu funkcjonowania programu Polski Ład.

Jedynie co piąty badany (21%) pozytywnie ocenia zmiany w systemie podatkowym. Ponad połowa badanych (56%) – negatywnie, w tym 34% zdecydowanie negatywnie. Relatywnie wielu – blisko co czwarty respondent (23%) – nie ma jeszcze wyrobionej opinii na temat tych zmian podatkowych.

Aż ponad dwie trzecie respondentów (68%) jest zdania, że jest źle poinformowana o obowiązujących od tego roku zmianach w podatkach. Relatywnie niewielu nie ma wyrobionej opinii na ten temat (7%).
Respondenci zapytani, czy osobiście zyskają czy też stracą na wprowadzonych zmianach w podatkach, deklarują, że 22% z nich zyska, mniej więcej tyle samo – że ani zyska, ani straci (20%), a blisko trzech na dziesięciu – że straci (28%). Znaczna część badanych nie potrafi jeszcze ocenić, czy wprowadzone zmiany będę dla nich korzystne (30%).

O zyskach częściej niż inni mówią starsi badani, w wieku 55 lat lub więcej, w tym przede wszystkim w wieku 65+ (47%), respondenci z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (38%), osoby o miesięcznych dochodach osobistych netto do 1999 zł (39%–40% w zależności od kategorii). W grupach społeczno-zawodowych są to najczęściej emeryci (47%).

Natomiast o stratach częściej niż pozostali mówią ankietowani w wieku 25–44 lata (37%–38%), mieszkający w największych miastach (40%), lepiej wykształceni, a przede wszystkim absolwenci wyższych uczelni (45%), o dochodach osobistych netto wynoszących co najmniej 4000 zł (56%). W grupach społeczno-zawodowych są to najczęściej pracujący na własny rachunek (57%) oraz kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem (51%).

Zauważono również, że wprowadzenie zmian w systemie podatkowym spowodowało trudności z prawidłowym naliczeniem wysokości wynagrodzeń lub ich terminową wypłatą. Co piąty pracujący zadeklarował, że w jego firmie, zakładzie pracy wystąpiły tego typu problemy (20%), natomiast blisko dwie trzecie nie zgłaszało takich trudności (64%). Co szósty pracujący nie ma sprecyzowanego zdania na ten temat (16%). Częściej niż pozostali problemy takie zgłaszali mieszkańcy największych, ponad półmilionowych miast (32%) oraz pracownicy sektora publicznego (31%).

źródło: CBOS/ kar