Informacje dotyczące pracy sezonowej w rolnictwie w Niemczech

• wtorek, 22 Lutego 2022
  • Branże

fot. Shutterstock

Powoli zbliża się okres prac sezonowych podejmowanych przez Polaków zagranicą. Chodzi między innymi o prace w rolnictwie. Ze względu na wciąż odczuwalną pandemię Covid- 19 warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi wymogów związanych z pandemią

Wyjazdy sezonowe do Niemiec do prac rolniczych są popularne choć oczywiście ich popularność spada na rzecz pracy w przetwórstwie, budownictwie czy w centrach dystrybucyjnych. W razie rozważania podjęcia pracy sezonowej w rolnictwie warto zapoznać się z bieżącymi informacjami. Po tym linkiem można znaleźć informacje w języku polskim dotyczącym obostrzeń związanych z epidemią Covid- 19. Pod tym linkiem znajdują się opracowane w języku polskim zasady dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy podczas prac w rolnictwie.  Można tu także znaleźć informacje dotyczące najczęściej zadawanych pytań. Pamiętajmy że na pracodawcy spoczywa między innymi obowiązek zapewnienia pracownikom rolnym wody do picia.

Migrujący pracownicy sezonowi z UE są uprawnieni do w pełni równego traktowania z obywatelami państwa przyjmującego na mocy podstawowego prawa do swobodnego przepływu pracowników w UE, natomiast obywatele państw trzecich są objęci dyrektywą o pracownikach sezonowych z 2014 r., która przyznaje im równe traktowanie w zakresie warunków zatrudnienia i niektórych świadczeń socjalnych. Państwa członkowskie UE tworzą własne systemy zatrudniania pracowników sezonowych z państw trzecich w zależności od potrzeb krajowego rynku pracy, powiązań z państwami trzecimi i szerszego systemu imigracyjnego – wskazuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ Solidarność

W opracowanym w 2021 r.  raporcie wskazano, że większość pracowników sezonowych zatrudnionych w RFN w sektorze rolnictwa pochodziła z Rumunii, a następnie z Polski, Chorwacji, Ukrainy, Bułgarii i Gruzji. Niestety wciąż praca sezonowa w rolnictwie jest trudna i charakteryzuje się ogólnie złymi warunkami pracy i życia – dodaje ekspertka.

bs