II Edycja Konkursu „Solidarność – Droga do Wolności”

• środa, 09 Lutego 2022
  • Regiony

Międzyzakładowa Komisja Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Łomży zorganizowała po raz drugi konkurs wiedzy o związku zawodowym Solidarność. Pomysłodawcami i organizatorami konkursu byli Jolanta Chojnowska, Jolanta Katarzyna Kowalewska, Tadeusz Kowalewski oraz Sławomir Dębek.

Organizatorzy zachęceni sukcesem ubiegłorocznej edycji konkursu oraz dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych miasta Łomży i powiatu łomżyńskiego postanowili nadać temu charakter wydarzenia cyklicznego.

Honorowy patronat nad konkursem objęli: przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, Minister Edukacji i Nauki, Marszałek Województwa Podlaskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział Białystok, Starostwo Powiatowe w Łomży, prezydent miasta Łomży.

Konkurs  przeprowadzono zgodnie z formułą, która zakłada, że finał imprezy odbywa się 13 grudnia, w kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W tym roku była to okrągła 40. rocznica.

13 stycznia 2022 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród laureatom i finalistom. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, wśród nich wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś, starosta powiatu łomżyńskiego Lech Szabłowski, wicestarosta powiatu łomżyńskiego Maria Dziekońska, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku, dr hab. Krzysztof Sychowicz, prorektor PWSiP w Łomży, prof. Sylwia Chojnowska, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Mazowsze  Andrzej Piegutkowski oraz przewodniczący Oddziału NSZZ „Solidarność” Łomża Henryk Piekarski.

W odpowiedzi na zaproszenie wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski przysłał list, który został odczytany na uroczystości. W liście pogratulował nagrodzonym osobom oraz wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji konkursu. Wyraził także słowa uznania dla osób i instytucji, które poprzez takie inicjatywy edukacyjne przyczyniają się do pielęgnowania idei patronujących Solidarności, tj. jedność, odwaga, wolność, ale także do kultywowania pamięci historycznej. „Są to wartości niezbywalne w procesie wzmacniania w ludziach młodych poczucia przynależności do Ojczyzny” – napisał w liście i dodał: „Jestem przekonany, że to wydarzenie poza dydaktycznym wymiarem sprzyja budowaniu patriotycznych postaw w pokoleniu, które już dziś bierze aktywny udział w życiu społecznym i ma realny wpływ na jego przemiany”.

Krzysztof Sychowicz, pracownik białostockiego IPN i jednocześnie autor publikacji związanych z dziejami łomżyńskiej i białostockiej Solidarności, nawiązał w swoim wystąpieniu do 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. „Stan wojenny zniszczył to, co zbudowała Solidarność” – powiedział. „Lata, które nastąpiły po wprowadzeniu stanu wojennego, to kompletny marazm, zanik wszelkiej działalności społecznej, koniec jedności społeczeństwa, koniec wszelkich nadziei. Osiem lat później nie zobaczymy już połowy ludzi, którzy byli aktywni w latach 1980–1981. Dzisiaj nie mówimy o ludziach, którzy ponieśli najwyższe ofiary, np. byli wyrzucani z pracy. Zapominamy, że Solidarność to było 10 milionów ludzi, a nie tylko jeden przewodniczący w Gdańsku. Stan wojenny zniszczył coś, czego być może nie uda się nigdy więcej odtworzyć” – kontynuował historyk. Co pozostało? „Pamięć. Pamięć, którą jesteśmy winni ludziom, którzy ponieśli ofiarę w stanie wojennym, tym, którzy byli internowani. My musimy o nich pamiętać” – podsumował swoje wystąpienie.

Po części oficjalnej przystąpiono do wręczania nagród. Poziom wiedzy uczestników tegorocznej edycji był bardzo wysoki, a różnice punktowe niewielkie, dlatego komisja konkursowa postanowiła oprócz trzech pierwszych miejsc dodatkowo nagrodzić miejsce czwarte. Przyznano także trzy wyróżnienia.

Laureatami tegorocznego konkursu zostali:

I miejsce: Urszula Filipkowska – I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży

II miejsce: Damian Patalan – Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 w Łomży

III miejsce: Kacper Zaczek – I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży

IV miejsce: Krystian Zawalich – Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6 w Łomży

Bruno Przybylski – I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży

Wyróżnienia:

Gabriela Tkacz – Zespół szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

Natalia Tokarzewska – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży

Julia Zagroba – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży

Nagrodami w konkursie były tablety, głośniki mobilne, karty podarunkowe, albumy tematyczne, sprzęt sportowy i inne gadżety ufundowane przez IPN Oddział Białystok, Region Mazowsze NSZZ „Solidarność”, Wojewódzki Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe w Łomży oraz  prezydenta Łomży.

Organizatorzy konkursu, zaproszeni goście oraz zdobywczyni I miejsca zostali uhonorowani przez Naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN Krzysztofa Sychowicza okolicznościowym medalem wydanym przez białostocki IPN z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

W planach organizatorów jest zaproszenie do uczestnictwa w konkursie także studentów lokalnych uczelni.

Organizatorzy uzyskali już teraz zapewnienia o udzieleniu wsparcia materialnego i organizacyjnego w  następnej edycji konkursu.

Konkurs odbił się głośnym echem w lokalnych mediach w postaci relacji telewizyjnych i artykułów prasowych.

www.tysol.pl
źródło: Solidarność Oświatowa w Łomży